Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Naukowcy z UK odwrócili proces starzenia

Naukowcy z UK odwrócili proces starzenia
Naukowcy z University of Exeter twierdzą, że odkryli, które czynniki odgrywają kluczową rolę w starzeniu się ludzkich komórek. (Fot. Thinkstock)
Zespół brytyjskich naukowców dokonał przełomowego odkrycia, dzięki któremu możliwe jest odmładzanie starzejących się komórek organizmu - informuje "Metro".

Wraz z upływem lat, w naszym organizmie gromadzimy "starzejące się" komórki, które nie tylko przestają się dzielić, ale także naruszają inne, które je otaczają.

Tkanki zbudowane z takich komórek stają się bardziej podatne na choroby, takie jak np. demencja, cukrzyca czy nowotwory. 

W przypadku zwierząt usunięcie tych komórek zmniejszyło efekty starzenia, opóźniając m.in. wystąpienie zaćmy.

Naukowcy z University of Exeter twierdzą, że odkryli, które czynniki odgrywają kluczową rolę w starzeniu się ludzkich komórek. Opracowali specyficzny związek chemiczny, który w wyniku działania na komórki aktywuje na nowo ich funkcje i przywraca zdolność do podziałów.

"Udało nam się zredukować liczbę starzejących komórek aż o 50 proc." - zauważa cytowana przez "Metro" prof. Lorna Harries, która kieruje zespołem badawczym.

"Nasze odkrycie daje dużo nowych możliwości. Jest podstawą do kolejnych badań oraz stworzenia nowej terapii, której celem będzie zapewnienie normalnego funkcjonowania pomimo upływu lat" - podsumowuje Harries.