Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Mieszkaniec Lubaczowa wykonał jedyną na świecie panoramę Plutona

Mieszkaniec Lubaczowa wykonał jedyną na świecie panoramę Plutona
Widok na Plutona. Realizacja Tomasz Mielnik
Tomasz Mielnik, fotograf z Lubaczowa z 16 zdjęć cząstkowych wykonanych przez NASA złożył panoramę Plutona. Jest to pierwszy na świecie taki obraz tego ciała niebieskiego.
Zdjęcia wykonała Sonda New Horyzons, która w przestrzeń kosmiczną została wysłana w 2006 r. z przylądka Canaveral na Florydzie. W grudniu 2014 r., po przemierzeniu około pięciu miliardów kilometrów, sonda została wybudzona ze stanu hibernacji i rozpoczęła przygotowania do przelotu w pobliżu Plutona.

http://tomaszmielnik.pl/wirtualna-panorama-plutona/ TUTAJ

14 lipca br. znalazła się w odległości 12,5 km od tzw. planety karłowatej Układu Słonecznego. Wykonała zdjęcia i przesłała je do stacji na Ziemi z prędkością 1,5 kilobita na sekundę (dostarczenie jednego zdjęcia zajęło ok. 40 minut). Tomasz Mielnik pozyskał od NASA zdjęcia Plutona, by stworzyć jego panoramę. Złączenie 16 zdjęć pozwoliło na otrzymanie obrazu o rozmiarze 6000 x 6000 pikseli – 36 MPiks.

Panorama i poszczególne zdjęcia dają możliwość zgłębienia wiedzy o powierzchni Plutona. Zdjęcia są ostre, dzięki czemu zauważalna jest różnorodność tego ciała niebieskiego. Eksperci podkreślają, że przelot sondy jest jednym z kluczowych momentów w historii badania kosmosu. Fotografie odkrywają wiele nieznanych dotąd szczegółów. Dostrzec można jakby fragmenty wydm czy lodowych pasm górskich.

Teraz Sonda New Horyzons ma zrealizować kolejne zadanie – wykonać zdjęcia planetoidy 2014 MU69 (1110113Y), do której dotrze najprawdopodobniej w styczniu 2019 r.

Autor wykonał także panoramę Marsa, która była pierwszą w Polsce oraz drugą na świecie panoramą tej planety. Obie prace oraz inne fotografie Tomasza Mielnika można obejrzeć na stronie tomaszmielnik.pl TUTAJ