Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Życie "na kartki" i szklana ryba. Przenieśmy się w czasy PRL

Życie
Kartka reglamentacyjna na mleko. (Fot. Wikipedia)
Elementy garderoby, meble, zdjęcia, przedmioty codziennego użytku, czy kolekcję opakowań po czekoladach będzie można zobaczyć na wystawie "Świat przedmiotów i wspomnień rodziców i dziadków", którą od czwartku pokaże pierwsze w kraju Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

Ekspozycja została zorganizowana z okazji 9. urodzin placówki. Wystawa – jak ocenia szefowa muzeum Katarzyna Lubas - opisuje życie codzienne w czasach Polski Ludowej, "obrazuje cichą historię, którą codziennie i systematycznie pisali zwykli ludzie".

Na wystawie będzie można zobaczyć przedmioty "wzbudzające sentyment wśród dorosłych i zaciekawienie wśród dzieci". "Sporo z nich doczekało się już określenia kultowe" – zauważyła Lubas.

Zobaczymy m.in. przedmioty codziennego użytku, takie jak m.in. gramofon z płytami winylowymi, telefony z tarczą cyfrową, aparat fotograficzny Smiena, żelazko turystyczne w walizce, grzałkę do gotowania wody, czy kolorową szklaną rybę, którą stawiano na półce czy szafce.

Wśród elementów garderoby można będzie zobaczyć fartuszek szkolny, chusteczki do nosa z tkaniny – z nadrukami i w kratę, robioną na szydełku chustę, dziecięce buciki, damskie i męskie kapelusze oraz damskie torebki. Pokazane zostaną także PRL-owskie meble, a wśród nich szafka pod telewizor, fotele ozdobione kordonkowymi serwetkami na oparciach i ławę na tzw. wysoki połysk.

Ekspozycję uzupełnią kartki na produkty spożywcze, zdjęcia, pocztówki, kosmetyki, w tym popularny w PRL błękitny cień do powiek, a także kolekcja opakowań po czekoladach, która – szczególnie młodych ludzi – może zadziwić.

"Był to czas, kiedy prawie każde dziecko zbierało i wymieniało się z innymi dziećmi zdobytymi podwójnymi egzemplarzami historyjek z gum, opakowań po czekoladach, widokówek, znaczków, monet, kapsli i różnymi innymi przedmiotami, które dało się kolekcjonować. W tamtych latach zbierało się w zasadzie wszystko, co współczesne dzieci może niekiedy zadziwić" – zauważyła szefowa Muzeum Dobranocek.

Ponadto na wystawie pokazane zostaną także spisane przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów wspomnienia dorosłych, dotyczące codzienności od lat 50. do 90., które nadesłane zostały na organizowany przez muzeum konkurs.

Wystawa potrwa do 16 maja. Zgromadzone eksponaty pochodzą głównie od prywatnych kolekcjonerów, ale także z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.