Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Zwiedzanie Kapadocji. Na koniu lub w... balonie

Zwiedzanie Kapadocji. Na koniu lub w... balonie
Bajkowo... (Fot. Thinkstock)
To nie kraina z bajki, chociaż księżycowy krajobraz z wielkimi grzybami skalnymi, czy wykute w skałach domy mogą nas zmylić... Atrakcje Kapadocji podziwiać można albo w trakcie lotu balonem, albo podczas przejażdżki na grzbiecie konia.

Kapadocja jest surrealistyczną krainą leżącą w środkowej Turcji. Jej księżycowy krajobraz został ukształtowany przez aktywność trzech wulkanów - Erciyes, Hasan i Melendiz, obecnie już wygasłych. Z jednolitego podłoża na skutek działania wiatru, deszczu czy mrozu wyłoniły się niezwykłe formy skalne – olbrzymie grzyby.

Ludzie wykorzystali kruchość i plastyczność skał do drążenia domów czy kościołów. To zresztą w Kapadocji narodziła się idea życia klasztornego. Powstawały tam całe podziemne miasta, w których żyło po kilka tysięcy ludzi. Należą do nich Derinkuyu i Kaymakli, które można obecnie zwiedzać, schodząc nawet wiele pięter w dół.

W Kapadocji bardzo popularna jest turystyka konna. Miłośnicy koni poczują się tam jak w siódmym niebie. Nie może być inaczej, skoro nazwa tego regionu oznacza dosłownie „Krainę Pięknych Koni”.

Nie brakuje urokliwych tras, które można przejechać na grzbiecie konia. Najbardziej znany szlak prowadzi z głównej turystycznej miejscowości Kapadocji – Goreme, przez doliną Meskendir do wsi Cavusin. Odchodzą od niej kolejne ścieżki pozwalające na zwiedzenie jaskiń, kościołów chrześcijańskich, a także muzułmańskich cmentarzy.

Także Różowa Dolina oferuje niesamowite przeżycia. Swoją nazwę zawdzięcza kolorowi skał, które przyjmują kolor różu przez cały dzień, a w północno–wschodniej odnodze o zachodzie słońca przypominają wręcz sztabki miedzi.

Kapadocja słynie też z lotów balonem. Najwięcej balonów zauważyć można o wschodzie słońca, kiedy turyści podziwiają budzącą się do życia magiczną krainę. Kolejny dobry moment dla takich eskapad przychodzi wraz z zachodem słońca.