Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Zakupy w Polsce droższe niż na Wyspach?

Zakupy w Polsce droższe niż na Wyspach?
Elektronika, kosmetyki czy ubrania w podwójnej cenie - okazuje się, że Polacy płacą za wiele produktów znacznie więcej niż bogatsi mieszkańcy Zachodu.
Z raportu opublikowanego przez system płatności PayPal wynika, że w zagranicznych sklepach internetowych Polacy mogą zaoszczędzić nawet 30-50 proc.

Najlepszym przykładem na to są Niemcy, gdzie gry, zabawki i odzież można kupić już za połowę ceny obowiązującej w polskich sklepach; natomiast elektronika i kosmetyki kosztują o ok. 16 proc. mniej.

Jeżeli chodzi o Wielką Brytanię, to najbardziej opłaca się kupować tam ubrania, które są niemal 65 proc. tańsze niż w kraju nad Wisłą. Polacy zaoszczędzą też 16 proc. na kosmetykach, 33 proc. na grach i zabawkach oraz 27 proc. na elektronice.

Z raportu PayPal wynika też, że polscy obywatele coraz częściej "porzucają" rodzime sklepy internetowe na rzecz tych zachodnich. W ostatnim roku najbardziej wzrosły płatności wysłane przez polskich użytkowników do Wielkiej Brytanii (wzrost o 32 proc.) i Niemiec (27 proc.).

Skąd zatem biorą się takie dysproporcje w cenach pomiędzy różnymi państwami? Zdaniem ekpertów, cytowanych przez serwis gazeta.pl, wpływają na to m.in. różnice podatkowe oraz zbytnia biurokracja.

Specjaliści przypominają też, że trzeba jednak pamiętać o kosztach transportu oraz zasadach dotyczących cła i podatku VAT.