Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Zaatakowany dom polskiej rodziny. Ojciec zabity maczetą na oczach dzieci

Zaatakowany dom polskiej rodziny. Ojciec zabity maczetą na oczach dzieci
Policja przed domem brutalnie napadniętej polskiej rodziny. (Fot. "The Irish Independent"/screen shot)
35-letni Mikołaj Wilk zmarł od ran odniesionych podczas napadu na dom, w którym mieszkał z żoną i dwójką dzieci. Doświadczony policjant opisał miejsce zbrodni jako "jedne z najgorszych, jakie oglądał". Mężczyzna został zamordowany na oczach dzieci.

35-letni Polak został zaatakowany w niedzielę nad ranem przez grupę uzbrojonych napastników w Maglin pod Ballincollig (hrabstwo Cork) - poinformował dziennik "Irish Examiner". Według dziennika, mężczyzna został napadnięty w swoim domu, w którym w momencie ataku przebywała także jego żona i dwoje dzieci w wieku 3 i 5 lat.

Według Independent.ie, sprawców było czterech. W kominiarkach na głowach, wtargnęli oni do domu “leżącego w spokojnej okolicy”, krótko po 3:00 nad ranem.

Jak zauważają źródła, para została zaskoczona w śnie. Napastnicy skierowali agresję przeciwko mężczyźnie.

Podczas napadu ucierpiała także żona Wilka, Elżbieta, która próbowała go bronić. Para została przewieziona do szpitala Cork University Hospital. Pomimo wysiłków lekarzy mężczyzna zmarł.

Dziś ma się odbyć sekcja zwłok ofiary. Życiu kobiety natomiast nie zagraża niebezpieczeństwo. Według portalu, trzydziestokilulatka straciła co najmniej jeden palec.

Wilk mieszkał w Irlandii od 5 lat. Prowadził firmę ogrodniczą.

“Garda próbuje zrozumieć jak spokojny, określany przez lokalnych mieszkańców jako bardzo pracowity mężczyzna, mógł paść ofiarą tak brutalnego morderstwa. Atak trwał niespełna 10 minut. Wszystko rozegrało się na oczach dzieci, które nie zostały ranne” - informuje Independent.ie.

W domu znajdowała się także kobieta, która wynajmowała pokój. Udało się jej jednak uciec przez okno.

Zamordowany Polak w towarzystwie swojej żony. (Fot. Zdjęcie rodzinne)


Garda, wezwana o 3:17, przybyła na miejsce w ciągu 5 minut. W domu funkcjonariusze znaleźli poważnie rannego Wilka. W oczekiwaniu na karetkę udzielili mu pomocy medycznej.

Badany jest obecnie motyw zbrodni. Jak dotąd, nie ustalono żadnych powiązań Polaka z poważną przestępczością.

Policja bada także BMW 3, które znaleziono o 4:20 płonące w okolicach Ballinory pod Waterfall (hr. Cork). Miejsce to jest oddalone o 6 km od domu Wilka.

Irlandzka policja wystosowała jednocześnie apel do osób, które posiadają jakiekolwiek informacje o sprawie. Szczególnie poszukiwani są kierowcy, którzy mogą posiadać nagrania z kamer samochodowych z okolic Maglin, Ballincollig, Ballinora i Waterfall, z okresu między 2:00 a 5:00 w nocy z soboty na niedzielę.

“Garda prosi także o kontakt osoby, które zauważyły cokolwiek podejrzanego lub nietypowego w tych okolicach, w ciągu trzech ostatnich dni” - przekazał portal.

Zgłoszenia przyjmowane są przez Gurranabraher Garda Station 021- 4946200, Garda Confidential Line 1800 666 111 lub za pośrednictwem dowolnego posterunku Gardy.

Komisarz Colm O'Sullivan z Anglesea Street Garda Station wyraził podczas konferencji prasowej nadzieję, że uda się znaleźć świadków.

"Ten mężczyzna zostawił swoją rodzinę, partnerkę, polską społeczność i innych. Apelujemy do obywateli o zgłaszanie się do nas osób, które mogą posiadać jakiekolwiek informacje – tych, którzy może wracali z nocnych wyjść, albo właśnie jechali do pracy. To ruchliwa ulica i ruchliwe skrzyżowanie. Ktoś mógł coś widzieć” - podkreślił.

Lokalna społeczność jest wstrząśnięta tragedią.

“Znam ich, bo moje dzieci chodzą do tej samej szkoły. Są bardzo mili. Mieszkają w Irlandii od wielu lat i ciężko pracowali, by rozwinąć swój biznes i zarobić na dobre życie. Jest nam bardzo przykro z powodu tego, co ich spotkało i modlimy się za nich” - przekazała “The Irish Sun” jedna z lokalnych mieszkanek.

Według “The Irish Sun”, dziećmi tymczasowo zajęli się przyjaciele rodziny. Kobieta, która zdołała uciec z domu, jest w ciężkim szoku i ma być przesłuchana, gdy tylko będzie do tego zdolna.