Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Z kuchni włoskiej do wegańskiej

Z kuchni włoskiej do wegańskiej
Włoska kuchnia należy do jednych z najpopularniejszych i najzdrowszych na świecie. (Fot. Thinkstock)
Owoce i warzywa, rośliny strączkowe i zboża, suszone owoce, nasiona, oliwa - oto, co łączy kuchnię włoską i wegańską. Jak przekonuje Rosalba Gioffre, kuchnia włoska ma ogromną przewagę nad kuchnią krajów, w których mięso wciąż cieszy się większym powodzeniem.

"Piramida żywieniowa diety śródziemnomorskiej wygląda całkiem podobnie do tej, którą ułożylibyśmy, wybierając wyłącznie produkty stanowiące podstawę jadłospisu wegańskiego" - pisze w swojej książce "Vegano Italiano. Wegańskie smaki tradycyjnej kuchni włoskiej" Rosalba Gioffre i wylicza, że składają się na nią przede wszystkim świeże owoce i warzywa, rośliny strączkowe i zboża, suszone owoce, nasiona i oliwa.

Dalej autorka przekonuje, że weganie w basenie Morza Śródziemnego mają sporo szczęścia, bowiem wykluczenie z jadłospisu produktów pochodzenia zwierzęcego nie wydaje się szczególnie skomplikowane. "Pomijając pierwszy, przejściowy etap, kiedy musimy koniecznie zmienić niektóre nawyki żywieniowe" - zauważa.

Oferta sezonowych i lokalnych produktów w słonecznej Italii jest niezwykle szeroka i zróżnicowana. "Wystarczy pomyśleć o wszystkich klasycznych daniach kuchni Południa, wykorzystujących warzywa przyrządzone na tysiące sposobów. Te przepisy to nasz powód do dumy, gdyż symbolizują lokalną kulturę gastronomiczną" - zaznacza.

We włoskiej kuchni nie może zabraknąć oliwy z oliwek. Włosi dodają ją nie tylko do sałatek, ale i do smażenia. Z kolei włoskie targowiska kuszą świeżymi, pachnącymi i dojrzewającymi w słońcu owocami i warzywami - prawdziwa mekka dla wegetarian czy wegan.

"Bez wątpienia kuchnia włoska ma ogromną przewagę nad kuchnią krajów, w których mięso wciąż cieszy się większym powodzeniem, a dostępnych sezonowo warzyw jest niewiele" - kwituje.