Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Z Polski wypływają miliardy. Cudzoziemcy ślą coraz więcej pieniędzy za granicę

Z Polski wypływają miliardy. Cudzoziemcy ślą coraz więcej pieniędzy za granicę
Coraz więcej przelewów pieniężnych z Polski. (Fot. Thinkstock)
Prawie 10 mld złotych wysłali obcokrajowcy pracujący w Polsce do swoich domów w okresie od stycznia do czerwca br. To 3/4 wiecej niż przed rokiem - donosi dziś "Dziennik Gazeta Prawna".


Wartość transferów za granicę, których dokonali w pierwszej połowie roku zatrudnieni w Polsce cudzoziemcy, rośnie skokowo od kilku kwartałów. Po rekordowych trzech pierwszych miesiącach tego roku, gdy z Polski wypłynęło 4,3 mld zł, kwiecień, maj i czerwiec były jeszcze lepsze.

Z danych NBP opublikowanych wczoraj wynika, że w II kwartale zagraniczni pracownicy zarobili i przekazali do domów kolejne 5,3 mld zł. W sumie za cała pierwszą połowę roku to już 9,6 mld zł - o 62% więcej niż w pierwszym półroczu 2016 r.

Transfery rosną, ale też nie mogło być inaczej, bo polski rynek pracy szeroko otworzył drzwi dla przybyszów, zwłaszcza z Ukrainy.

Oficjalne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazują, że w pierwszej połowie roku polscy przedsiębiorcy wydali niemal milion oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców. To o połowę więcej niż rok temu.

Prym wiodą pracownicy z Ukrainy: ponad 904 tys. oświadczeń w porównaniu do 640 tys. rok wcześniej - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".