Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Własne mieszkanie w... XV-wiecznym pałacu

Własne mieszkanie w... XV-wiecznym pałacu
Luksusowa nieruchomość robi wrażenie! (Fot. Engel & Voelkers)
W małej hiszpańskiej miejscowości Socuellamos, na zachodzie kraju, wystawiono na sprzedaż XV-wieczny pałac. Budowla jest jedną z licznych nietypowych konstrukcji oferowanych na rynku nieruchomości za Pirenejami.

Wystawiony za 1,4 mln euro obiekt, jak wyjaśniają właściciele, zachował się w dobrym stanie w związku z tym, że przez kilka wieków należał do jednej rodziny. Budowla przechodziła z pokolenia na pokolenie na członków familii, dla której honorem było utrzymanie jej przez wieki w jak najwierniejszej wersji.

Zabytkowy obiekt posiada 37 komnat, 10 łazienek, a także dużą piwnicę, w której przechowywać można np. wina.

Abel Monteiro, ekspert ds. rynku nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim, wskazuje, że stare zabytkowe pałace, podobnie jak inne luksusowe obiekty budowlane, cieszą się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród zagranicznych turystów.

“Nie są to tylko Europejczycy, ale coraz częściej również obywatele państw azjatyckich, np. Chińczycy, Libańczycy, czy mieszkańcy leżącej na granicy obu kontynentów Turcji” - powiedział PAP Life Monteiro.

Ekspert odnotował, że inną widoczną tendencją na Półwyspie Iberyjskim jest sprzedaż całych wsi, wyludniających się z powodu wyjazdów młodych ludzi do miast. Szacuje się, że w Hiszpanii i Portugalii ofert takich jest już kilkadziesiąt.

Szybko rosnące zainteresowanie zakupem nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim widoczne jest m.in. wśród obywateli Wielkiej Brytanii. Szczególnie wielu brytyjskich przedsiębiorców boi się bowiem o negatywne skutki Brexitu dla ich biznesowej działalności na terenie Unii Europejskiej. Dlatego już teraz wolą przeprowadzić się do Hiszpanii lub Portugalii.

Statystyki potwierdzają niespotykane wcześniej zainteresowanie zagranicznych turystów wizytą na Półwyspie Iberyjskim. Pod tym względem rekordowe wyniki zanotowano w ub.r. zarówno w Hiszpanii, jak i w Portugalii. O ile tą pierwszą odwiedziło prawie 82 mln zagranicznych urlopowiczów, o tyle do drugiej dotarło ponad 21 mln turystów.

Zdaniem demografów, postępujące wyludnianie się prowincji nasili się zarówno w Hiszpanii, jak i w sąsiedniej Portugalii, w następstwie m.in. masowych wyjazdów młodzieży. Obecnie na sprzedaż wystawionych jest tam kilkanaście opustoszałych miejscowości. Jedną z wiosek, w okolicach miasta Arouca, na północy kraju, próbuje od kilku miesięcy sprzedać dom aukcyjny Christie's.