Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wędrówki, czyli nowa joga dla aktywnych!

Wędrówki, czyli nowa joga dla aktywnych!
Morskie Oko, 19.10.2017. Podróżnik Marek Kamiński (po prawej) w rejonie Morskiego Oka podczas przedostatniego dnia wędrówki po Tatrach, 19 bm. W ciągu ośmiu dni Kamiński chce pokonać ponad 200 km. (Fot. PAP/Grzegorz Momot)
Niektóre formy aktywności cieszą się mniejszą, inne większą popularnością. Jednym z trendów, który wciąż utrzymuje się na szczycie, jest joga. Jednak może ona zostać zdetronizowana przez nową formę aktywności - piesze wędrówki.

Jednym z trendów wellness przewidywanych na ten rok bez wątpienia będzie bliższy kontakt z naturą. Spacery po lesie, wędrówki po górach - to jeden ze sposobów na walkę z przemęczeniem i stresem. W połączeniu z aktywnością fizyczną staje się duetem idealnym.

Dlatego też nową jogą dla aktywnych staną się piesze wędrówki. "95 proc. naszego życia odbywa się w zamkniętych pomieszczeniach, kilka godzin dziennie poświęcamy na media społecznościowe, nawet treningi odbywają się w zamkniętych klubach" - zauważa Michelle Cady, coach specjalizująca się w zdrowym stylu życia, założycielka FitVista. Dlatego też jej zdaniem formą aktywności, która może okazać się czarnym koniem tegorocznych trendów fitness i wellness, będą piesze wędrówki.

Jedną z zalet takiej aktywności, oczywiście poza przebywaniem na świeżym powietrzu, jest fakt, że jest to jedna z najbardziej naturalnych form ruchu. "Nasi przodkowie przemierzali kilometry w poszukiwaniu źródeł jedzenia. Nasze ciało jest do tego wprost stworzone. Dodatkowo wskazano, że piesze wędrówki są również swego rodzaju formą medytacji - jednostajne wykonywanie kolejnych kroków uspokaja, obniża poziom stresu i poziom kortyzolu" - wyjaśnia Cady.

Neurolog Ilene Ruhoy przyznaje, że przebywanie na świeżym powietrzu wykazuje większe właściwości uspokajające niż joga. "Natura daje naszemu ciału możliwość odzyskania i powrotu do jego naturalnego rytmu. Badania analizujące wpływ natury na zdrowie człowieka wskazują, że pozwala ona znacznie obniżyć objawy depresji, stany niepokoju, bóle głowy" - wskazuje Ruhoy.