Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W tym roku polskie lotniska obsłużą do 45 mln pasażerów

W tym roku polskie lotniska obsłużą do 45 mln pasażerów
Polskie lotniska obsługują coraz więcej podróznych. (Fot. Facebook/@AirportGdansk)
W zeszłym roku liczba pasażerów obsłużonych przez polskie lotniska wzrosła o ok. 18 proc. rdr i był to drugi najlepszy wynik na świecie. W 2018 r. wzrost będzie na poziomie ok. 12 proc., co oznacza, że nasze porty lotnicze odprawią ok. 45 mln podróżnych - wynika z raportu firmy doradczej PwC.


Jak wskazał Michał Mazur partner w PwC, jeden z autorów zaprezentowanego w czwartek raportu "Dalszy wzrost na polskim niebie. Prognozy dla rynku lotniczego 2018”, polska branża lotnicza "wykazuje jeden z największych potencjałów wzrostu spośród wszystkich europejskich rynków".

"Potwierdzeniem tego są liczby – w 2015 r. polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 30 mln pasażerów, w 2016 r. było ich już ponad 34 mln, a rok temu ok. 40 mln. Wzrost w 2017 r. wyniósł aż 18 proc., co jest drugim najlepszym wynikiem na świecie (po Rumunii). Skalę rozwoju wyraźnie pokazuje liczba odprawionych podróżnych w Polsce w 2004 r., która wynosiła niecałe 9 mln" - zauważył wicedyrektor w dziale doradztwa biznesowego PwC Michał Szyk.

Liderem pod względem liczby pasażerów w zeszłym roku było lotnisko Chopina w Warszawie, które zanotowało 23 proc. wzrost (15,7 mln osób). Dobrze radziły sobie także inne porty regionalne: Katowice (+21 proc.; 3,89 mln), Wrocław (+18 proc.; 2,86 mln) oraz Kraków (+17 proc.; 5,84 mln) - wynika z przedstawionych danych.

"Według naszych prognoz w tym roku liczba pasażerów na polskich lotniskach znacząco się zwiększy, bijąc zeszłoroczny rekord. Mówimy tu o ok. 12 proc. wzroście, co oznacza ok. 45 mln podróżnych na koniec tego roku – ocenił Mazur, partner w PwC, lider zespołu ds. transportu i logistyki.