Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

W Krośnie powstanie archeologiczny plac zabaw dla dzieci

W Krośnie powstanie archeologiczny plac zabaw dla dzieci
Fot. Thinkstock/zdj. ilustracyjne
Do końca roku Muzeum Podkarpackie w Krośnie zbuduje archeologiczny plac zabaw dla dzieci. "Powstanie na działce obok zabytkowej kamienicy należącej do muzeum" - powiedział w środę dyrektor placówki Jan Gancarski.

"Zasadniczym celem naszego przedsięwzięcia jest popularyzowanie tej dziedziny wiedzy. Poprzez zabawę chcemy przybliżyć najmłodszym tajniki pracy archeologów" - wyjaśnił dyrektor.

Plac zabaw będzie przypominał typowy wykop archeologiczny. Zostaną tam zakopane m.in. szczątki przedmiotów wyglądające jak zabytki z różnych epok. "Zadaniem dzieci będzie ich odkrycie" - dodał Gancarski.

Wyjaśnił, że "dla najmłodszych zostaną przygotowane narzędzia". "Takie samie z jakich w codziennej pracy korzysta każdy archeolog. Postaramy się, żeby ta nietypowa piaskownica wzbudziła zainteresowanie wśród mieszkańców i turystów" - mówił dyrektor.

Plac zabaw to kolejne przedsięwzięcie Muzeum Podkarpackiego adresowane do dzieci. W skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła, który jest oddziałem muzeum od kilku lat najmłodsi goście mogą słuchać bajek o przeszłości tego grodu.

"Z zainstalowanego tam w Salce Małego Odkrywcy aparatu telefonicznego dzieci mogą wysłuchać ośmiu opowieści o dziejach liczącej blisko cztery tysięcy lat Karpackiej Troi. Chętnych nie brakuje" - przyznał Gancarski.

W budowie archeologicznego placu zabawa krośnieńskie muzeum wspiera samorząd woj. podkarpackiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.