Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Urzędy i mandaty w Polsce "na kartę" lub "przez telefon"

Urzędy i mandaty w Polsce
Teraz w co drugim urzędzie w Polsce możemy wnieść opłatę za pomocą karty płatniczej. (Fot. Thinkstock)
W ciągu roku Polacy dokonali w urzędach 448 tys. transakcji bezgotówkowych o wartości 60,3 mln zł. Policjanci z drogówki w ciągu trzech miesięcy tego roku przyjęli od kierowców 72,2 tys. mandatów na kwotę 9,3 mln zł.

"Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej jest ważnym krokiem w procesie budowy nowoczesnej i sprawnej e-administracji – ogłosił wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński.

Dodał też, że przybliża on urzeczywistnienie idei innowacyjnej Polski cyfrowej. Jego zdaniem. zainteresowanie zarówno urzędów jak i klientów jest tak duże, że w ciągu kolejnego roku większość jednostek administracji powinno zainstalować specjalne urządzenia pozwalające klientom płacić kartą lub przez telefon.

Program został wdrożony rok temu przez Krajową Izbę Rozliczeniową we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. Teraz w co drugim urzędzie w Polsce możemy wnieść opłatę za pomocą karty płatniczej lub telefonu. Klienci mogą bez wypłacania gotówki z konta płacić np. podatki, opłaty skarbowe czy rejestracyjne. Bezgotówkowo można płacić także mandaty wystawione przez policję drogową.

W pierwszym roku (kwiecień 2017 – marzec 2018) do programu przystąpiło 1 414 urzędów, czyli ponad 50 proc. wszystkich urzędów w Polsce. W tym czasie Polacy dokonali w urzędach 448 tys. transakcji bezgotówkowych o wartości 60,3 mln zł. Policjanci z drogówki, którzy zostali wyposażeni w przenośne terminale pod koniec stycznia tego roku, do kwietnia tego roku przyjęli od kierowców 72,2 tys. płatności na kwotę 9,3 mln zł.