Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Uchodźca, gej, Żyd, muzułmanin". Polacy dowiadują się, kto upiekł chleb w ich piekarni

Eksperyment wywołał nad Wisłą burzliwą dyskusję. (Fot. Facebook/Chlebem i Solą)
Nietypowy eksperyment społeczny pt. "Nasz Chleb Powszedni" to efekt pracy dwóch niezależnych organizacji: Inicjatywy Chlebem i Solą oraz Otwarta Rzeczpospolita. Aktywiści postanowili sprawdzić reakcję Polaków na wiadomość, że chleb, który codziennie kupują, samodzielnie przygotował uchodźca, gej, Żyd lub muzułmanin.

Jak podkreślają organizatorzy akcji, do eksperymentu wybrano cztery grupy społeczne, które w Polsce najbardziej narażone są na brak szacunku i mowę nienawiści.

W eksperymencie wzięły udział prawdziwe osoby, które z ww. grup, które opisały swoją historię m.in. na stronie internetowej akcji - naszchlebpowszedni.pl

Opublikowany w serwisie YouTube oraz na Facebooku film przedstawiający eksperyment doczekał się łącznie niemal 600 tys. wyświetleń. Zdaniem działaczy, materiał mógł wywołać kontrowersje jedynie w Polsce, co ukazuje skalę problemu z akceptacją mniejszości nad Wisłą.

Zobacz film i reakcję Polaków na eksperyment: