Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

UNICEF: Każdego dnia ponad 175 tys. dzieci po raz pierwszy korzysta z internetu

UNICEF: Każdego dnia ponad 175 tys. dzieci po raz pierwszy korzysta z internetu
Dzieci coraz częściej korzystają z sieci. (Fot. Thinkstock)
Każdego dnia ponad 175 tys. dzieci po raz pierwszy korzysta z internetu; dostęp do sieci jest dla najmłodszych szansą i daje wiele możliwości, ale jednocześnie niesie ze sobą liczne zagrożenia - ostrzega UNICEF.

UNICEF apeluje o ochronę dzieci przed zagrożeniami w sieci. Podkreśla, że każdego dnia ponad 175 tys. dzieci po raz pierwszy korzysta z internetu.

"To dwoje dzieci co sekundę. Dostęp do internetu jest dla najmłodszych szansą i daje wiele możliwości, ale jednocześnie niesie ze sobą liczne zagrożenia. Wśród nich jest dostęp do szkodliwych treści, ryzyko wykorzystania seksualnego, cyberprzemocy i kradzieży ich prywatnych informacji" - ostrzega UNICEF.

"Każdego dnia tysiące dzieci korzysta z internetu pierwszy raz w życiu, co naraża je na szereg niebezpieczeństw" - mówi cytowany w komunikacie organizacji dyrektor UNICEF ds. badań Laurence Chandy. "Rządy państw i sektor prywatny zrobiły postęp w eliminowaniu największych zagrożeń w sieci, jednak potrzebny jest jeszcze większy wysiłek, aby w pełni chronić dzieci" - podkreśla.

Jak informuje UNICEF, na całym świecie jeden na trzech użytkowników internetu to dziecko. Organizacja zwraca uwagę, że wciąż zbyt mało działań jest podejmowanych w celu ochrony najmłodszych przed zagrożeniami płynącymi z wirtualnej rzeczywistości i zwiększenia ich dostępu do dobrej jakości i bezpiecznych treści.

UNICEF podkreśla, że obowiązek ochrony dzieci w internecie spoczywa na wszystkich, w tym rządach państw, rodzinach, szkołach i innych instytucjach. Jednocześnie - jak zaznaczono - "to sektor prywatny, zwłaszcza branża technologiczna i telekomunikacyjna, ponosi szczególną odpowiedzialność za kształtowanie wpływu technologii cyfrowej na dzieci". "Należy wykorzystać siłę i wpływ sektora prywatnego, aby rozwinąć standardy etyczne dotyczące ochrony danych i polityki prywatności w całym przemyśle" - wskazano.

UNICEF apeluje o wznowienie współpracy rządów państw, społeczeństw obywatelskich, Organizacji Narodów Zjednoczonych, innych międzynarodowych organizacji działających na rzecz dzieci, a zwłaszcza sektora prywatnego w celu "umieszczenia dzieci w centrum polityk cyfrowych".