Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Tuberoza i tonka: Aaromaty, które uwodzą z natury

Tuberoza i tonka: Aaromaty, które uwodzą z natury
Tworzenie perfum to sztuka, która wymaga doboru odpowiednich składników. (Fot. Thinkstock)
Tuberoza to jeden z najbardziej uwodzicielskich aromatów, ulubiona nuta zapachowa naczelnej "Vogue", Anny Wintour; niektóre plemiona wierzą z kolei, że tonka ma w sobie magiczną moc. Oba te aromaty uwodzą z natury.

"Istnieją grupy zapachów, które ewoluowały lub zostały uspołecznione, aby wywoływać w nas podobne reakcje" - wyjaśnia prof. Tim Jacobs, ekspert w dziedzinie zapachów ze School of Biosciences Uniwersytetu Cardiff. "Białe kwiaty, takie jak tuberoza, zawierają cząsteczki zwane indolami, które nasz mózg rozpoznaje jako znacznik przyciągania" - dodaje.

Kwiat tuberozy jest uznawany za jeden z najbardziej aromatycznych składników perfum na świecie, zbierany w nocy wydziela bardzo intensywny aromat - zbierany o świcie oddaje lekki, świeży zapach - idealnie odnajdujący się w kompozycjach perfum. Tuberoza, która jest kwiatem bardzo delikatnym w uprawie, pochodzi z Meksyku, a obecnie sprowadza się ją przede wszystkim z Indii, rośnie też w Egipcie i Maroku. Ze względu na swoją kuszącą woń często nazywana jest przez perfumiarzy nierządnicą wśród zapachów.

Z kolei rosnąca naturalnie w lasach deszczowych Ameryki Południowej tonka jest jednym z najlepszych i najbardziej poszukiwanych składników perfumeryjnych. Znana jest ze względu na charakterystyczny, podobny do wanilii smak i ciepły, apetyczny zapach, przypominający aromaty cynamonu, szafranu, migdałów i goździków. Te czarne, pomarszczone fasolki to w rzeczywistości nasiona tonkowca wonnego (Coumarou), kwitnącego pięknymi, purpurowymi kwiatami. Dawniej wierzono, że tonka ma magiczną moc, a jego nasiona stanowiły talizman, również miłosny.

Te dwa uwodzicielskie składniki stały się motywem przewodnim kolekcji zapachów Sublime Nature, stworzonych przez jeden z najbardziej cenionych nosów na świecie, Nathalie Lorson, żywą legendę w świecie perfumiarstwa. W grudniu 2016 roku Nathalie otrzymała tytuł Mistrza Perfumiarstwa - najwyższe wyróżnienie w branży perfumeryjnej.

"Tworząc te dwa zapachy, opierałam się na kultowych składnikach sztuki perfumeryjnej. Wybrałam składniki o najdoskonalszej jakości: tonkę z Brazylii i tuberozę z Indii. Pragnęłam uchwycić wyjątkowe chwile w cyklu natury, wtedy, gdy dwa składniki moich perfum są najbardziej magiczne i najpiękniejsze. Aby przekazać wrażenie naturalności, wykorzystałam innowacyjną technologię, zastosowaną pierwszy raz - Sublime CO2. To nowatorska metoda ekstrakcji, która pozwala uzyskać intensywne esencje nawet z najdelikatniejszych składników. A wszystko to bez użycia wysokiej temperatury ani chemicznych rozpuszczalników. Efekt jest bardzo zbliżony do prawdziwego aromatu tego składnika w naturze" - wyjaśnia Nathalie Lorson.