Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Trądzik zwiększa ryzyko... depresji

Trądzik zwiększa ryzyko... depresji
Dla pacjentów trądzik to coś więcej niż skazy na skórze. (Fot. Thinkstock)
Trądzik to coś więcej niż skazy na skórze - podkreśla dr Isabelle Vallerand. Jak wynika z najnowszych badań, trądzik zwiększa ryzyko depresji nawet o 63 proc

Z analiz przeprowadzonych przez "British Journal of Dermatology" wynika, że pacjenci z trądzikiem są znacznie bardziej narażeni na wystąpienie ciężkiej depresji, w porównaniu do osób bez trądziku.

"To badanie pokazuje istotny związek między chorobą skóry a chorobą psychiczną. Ryzyko wystąpienia depresji było najwyższe zaraz po tym, jak pacjent po raz pierwszy został zdiagnozowany" - wyjaśnia dr Isabelle Vallerand.

Eksperci podkreślają, że w przypadku takich dolegliwości skórnych jak np. trądzik ważna jest profilaktyka zdrowia psychicznego i monitorowanie nastroju pacjentów.

"Dla pacjentów trądzik to coś więcej niż skazy na skórze - może on istotnie wpłynąć na ich zdrowie psychiczne, dlatego powinien być traktowanych bardzo poważnie" - dodaje.