Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Tarnów: Miliony na nowe autobusy

Tarnów: Miliony na nowe autobusy
Ostatni tak duży zakup taboru tarnowskie MPK zrealizowało 20 lat temu. (Fot. Wikipedia)
Miasto otrzymało blisko 33 mln zł dofinansowaniu z Unii Europejskiej na zakup 35 nowoczesnych autobusów miejskich. Jak podkreślają władze Tarnowa, ostatni tak duży zakup taboru tarnowskie MPK zrealizowało 20 lat temu.

"To radykalna zmiana na lepsze. Konsekwentnie poprawiamy warunki podróżowania tarnowską komunikacją miejską" - ocenił prezydent miasta Roman Ciepiela.

Autobusy, które kupi tarnowskie MPK, będą napędzane silnikami dającymi możliwość używania również gazu ziemnego i biodiesla z rzepaku.

Wśród nowych autobusów będą większe, 12-metrowe i mniejsze, liczące dziewięć metrów długości, przeznaczone do centrum miasta. 30 z nich wyjedzie na tarnowskie ulice w pierwszej połowie przyszłego roku, pozostałe pięć - w październiku 2018.

Wszystkie pojazdy będą niskopodłogowe, klimatyzowane, w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażone w elektroniczne udogodnienia dla pasażerów.

Jak przypomniał prezes MPK Jerzy Wiatr, tarnowski przewoźnik użytkuje obecnie 96 autobusów. Średnia wieku taboru wynosi ponad 10 lat. „W przyszłym roku najstarsze, najmniej wygodne i najbardziej wyeksploatowane pojazdy zostaną wycofane z użycia” - zapowiedział.

Całkowita wartość unijnego dofinansowania dla tarnowskiego MPK wyniosła blisko 33 mln zł. Wkład własny spółki wyniósł 6 mln zł – za pieniądze te przewoźnik kupił już pięć autobusów marki Scania, które od kilkunastu dni jeżdżą po ulicach miasta.