Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Szybciej pociągiem z Lublina do Stalowej Woli

Szybciej pociągiem z Lublina do Stalowej Woli
Czas przejazdu na tym odcinku skróci się o 25 minut. (Fot. Thinkstock)
Do jesieni 2019 r. potrwają pracę modernizacyjne na linii kolejowej nr 68 Lublin-Stalowa Wola Rozwadów. To szybciej niż przewidywał nasz plan - poinformował prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

Wykonawca rozpoczął prace latem br. zarówno w Rozwadowie jak i w Lublinie.

"Zakończył się już pierwszy etap tych prac. Od marca 2018 r. wchodzimy na pozostały 90-kilometrowy odcinek, który będzie podzielony na trzy etapy. Odcinki będą zamykane i uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza. Wykonawca zadeklarował, że prace zakończą się jesienią 2019 r. To zdecydowane skrócenie terminu, o kilka miesięcy wobec zakładanych planów" - dodał Merchel.

Najistotniejszym elementem inwestycji jest elektryfikacja tej linii. Poza tym skróci się czas przejazdu na tym odcinku o 25 minut. Dodatkowo zwiększona będzie nośność torów, co umożliwi przewożenie cięższych ładunków pociągami towarowymi.

Linia Lublin-Stalowa Wola Rozwadów jest częścią Wschodniej Magistrali, która łączy stolice wschodnich województw kraju. W ocenie Merchela, linie we wschodniej Polsce w poprzednich latach były "zaniedbane, a inwestycje na nich mizerne".

Do tej pory PKP PLK podpisały sześć umów na modernizację linii w tej części kraju, które zostały dofinansowane z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia kwotą o łącznej wartości ponad 2 mld zł.

Na Podkarpaciu w ramach Krajowego Programu Kolejowego (KPK) zostaną zrealizowane inwestycje o wartości ok. 2 mld zł. Zapowiedział również, że zwiększona zostanie prędkość pociągów na linii Warszawa-Kraków-Rzeszów, pozwoli to skrócić czas przejazdu na tej trasie o godzinę. Zdaniem Merchela, będzie to możliwe ok. 2022 r.