Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Szkolny kolega o Skripalu: "Prosił Putina o ułaskawienie"

Szkolny kolega o Skripalu:
W 2006 roku Skripal został skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)
Były oficer rosyjskiego wywiadu Siergiej Skripal, którego próbowano otruć w Salisbury w Wielkiej Brytanii, pisał do prezydenta Rosji Władimira Putina, prosząc o ułaskawienie - powiedział BBC przyjaciel Skripala z lat szkolnych Władimir Timoszkow.

"Napisał do Putina, prosząc go o pełne ułaskawienia i pozwolenie na odwiedzenie Rosji" - ujawnił Timoszkow w opublikowanym wczoraj wywiadzie. Dodał, że Skripal chciał odwiedzić matkę, brata i innych krewnych.

Moskwa twierdzi jednak, że żadnego listu od Skripala nie otrzymano. Poinformował o tym rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, odpowiadając na pytanie agencji RIA-Nowosti.

Timoszkow powiedział BBC, że skontaktował się ze Skripalem w 2012 r. za pośrednictwem jego córki Julii (która również padłą ofiarą zamachu w Salisbury). Skripal miał zapewniać, że nie uważa się za zdrajcę, ponieważ „przysięgę złożył socjalistycznej ojczyźnie, Związkowi Radzieckiemu, a nie Rosji” - powiedział Timoszkow. Dodał, że mimo to Skripal żałował, że został podwójnym agentem, bo bardzo skomplikowało mu to życie.

W 2006 roku Skripal, były pułkownik GRU, został skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii; cztery lata później został objęty wymianą szpiegów. Po przybyciu na Wyspy zamieszkał w Salisbury na południowy zachód od Londynu.

Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia 4 marca trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w Salisbury. W toku śledztwa, prowadzonego z udziałem m.in. policyjnych sił antyterrorystycznych i wojskowych ekspertów ds. broni chemicznej, odkryto, że do próby otrucia Skripala i jego córki wykorzystano produkowaną w Rosji broń chemiczną typu Nowiczok.