Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Straż graniczna będzie mogła zabrać dowód rejestracyjny

Straż graniczna będzie mogła zabrać dowód rejestracyjny
MSWiA chce, by znowelizowane rozporządzenie weszło w życie 13 listopada 2017 r. (Fot. Getty Images)
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce nowego uprawnienia dla strażników granicznych. Projekt rozporządzenia ma im pozwolić na zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu.


Funkcjonariusze SG będą mogli zatrzymać dowód rejestracyjny w takich samych przypadkach, w jakich mogą robić to policjanci, m.in. jeśli pojazd zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu albo narusza wymagania ochrony środowiska.

"Dotychczas, jeśli np. podczas rutynowej kontroli na granicy funkcjonariusze SG stwierdzili, że dane auto stanowi zagrożenie, dowód rejestracyjny mógł być zatrzymany tylko przez policjanta. Wiązało się to z niepotrzebnym czekaniem i marnowało czas funkcjonariuszy obu służb. Nowe przepisy przyspieszą ten proces i ograniczą zbędne koszty. Funkcjonariusze SG będą mogli wykonać więcej kontroli, a policjanci nie będą musieli przyjeżdżać na miejsce tylko po to, aby zatrzymać dowód rejestracyjny" - wyjaśnia MSWiA w komunikacie informującym o skierowaniu do uzgodnień projektu nowelizacji rozporządzenia.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce, by znowelizowane rozporządzenie weszło w życie 13 listopada 2017 r., czyli tego samego dnia, gdy w życie wejdzie nowela ustawy o Prawo o Ruchu Drogowym. Jak wyjaśnia resort,  jest to podyktowane tym, by zapewnić funkcjonariuszom SG możliwości wystawiania pokwitowań w przypadku zatrzymania dokumentów stwierdzających uprawnienia do używania pojazdu, zgodnie z wzorem ustalonym w rozporządzeniu MSWiA z lipca 2008 r.