Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Sojusz Niemiec i Grecji ws. przejęcia po Brexicie instytucji UE

Sojusz Niemiec i Grecji ws. przejęcia po Brexicie instytucji UE
Do jakiego kraju trafią unijne agencje? Na zdjęciu: Europejska Agencja Leków w Londynie. (Fot. Getty Images)
Niemcy i Grecja zawarły sojusz, by po Brexicie przejąć unijne instytucje mające obecnie siedziby w Wielkiej Brytanii - podał niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Ateny wspierają Berlin w zabiegach o przeniesienie Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) z Londynu do Frankfurtu nad Menem, a w zamian strona niemiecka popiera starania Grecji o ulokowanie w Atenach Europejskiej Agencji Leków (EMA) - informuje wydawany w Hamburgu magazyn.

Redakcja nazywa porozumienie rządów kanlerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Grecji Aleksisa Ciprasa "niezwykłym" ze względu na ostry konflikt między obu krajami w związku z kryzysem finansowym w Grecji i niemiecką polityką zaciskania pasa wobec tego kraju.

Rozmowy ze stroną grecką prowadzili przedstawiciele niemieckiego MSZ, gdyż ministerstwo finansów Niemiec jest w Grecji instytucją znienawidzoną - zauważa "Der Spiegel".

O przejęcie unijnych agencji walczyła również Polska, ale została wykluczona z uwagi na obawy pracowników LGBT o bezpieczeństwo rodzin nad Wisłą.