Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Samsung w Rzeszowie inwestuje w start-upy

Samsung w Rzeszowie inwestuje w start-upy
Fot. Pixabay
W Samsung Inkubatorze w Rzeszowie ruszyła druga edycja cyklu inkubacyjnego. Z blisko ok. 30 zgłoszeń wybrano cztery projekty, które skorzystają z pomocy w ramach specjalnego programu wsparcia startupów.

Jak poinformowała Magdalena Olborska z Samsung Polska, firma chce do 2020 r. wyposażyć wszystkie produkty w technologię IoT – Internetu Rzeczy.

„Nasz rzeszowski inkubator jest kuźnią takich pomysłów. Dlatego konsekwentnie poszukiwaliśmy startupów, dzięki którym IoT będzie bardziej dostępne. Stawiamy przede wszystkim na ogólnodostępne innowacje, dzięki którym technologia, jaką jest IoT, trafi do szerokiego grona użytkowników w domach, biurach i innych miejscach” – dodała.

W czasie drugiego naboru start-upów do inkubatora zgłosiło się blisko 30 młodych przedsiębiorców. Cztery projekty zakwalifikowano do inkubatora.

Wśród zakwalifikowanych startupów znalazł się projekt Dandelion, mający na celu stworzenie systemu czujników, które będą kontrolować aktualny stan przewożonych towarów. Umożliwią one rejestrację i przesyłanie wszelkiego rodzaju danych na temat wilgotności, temperatury, przechyleń opakowań, siły wstrząsów i położenia GPS w czasie rzeczywistym. Właścicielowi ładunku da pełną kontrolę i dostarczy informacji, w jakim miejscu i z czyjej winy nastąpiło ewentualne uszkodzenie produktu.

Drugim projektem jest Imbue Light - ten startup opracowuje system do sterowania oświetleniem LED. Wykorzystany do tego specjalny sterownik pozwala użytkownikowi na włączenie różnorodnych efektów świetlnych. Będzie on mógł sterować jasnością, częstotliwością zmian oraz kolorem efektu. Sterownik ma też wbudowany mikrofon. Dzięki niemu można zarządzać diodami za pomocą dźwięku. Umożliwia to również włączenie funkcji, która steruje światłem w rytm muzyki.

Trzecim zakwalifikowanym projektem jest InMotion Labs, który zajmuje się zautomatyzowanym sterowaniem kamer i sensorów na potrzeby rynków B2B i B2C. InMotion wdrożyło już m.in. technologię termowizyjnego analizowania dostępności biurek w strefach hot-desk. Startup jest w trakcie rozwijania systemu skanującego stan karoserii przed i po naprawie oraz okularów live-feed dla mechaników samochodowych. Opracowuje także technologię analizującą zapełnienie półek w sklepach.

Ostatnim projektem jest Airdurance, którego celem jest stworzenie niewielkich rozmiarów bezzałogowego statku powietrznego, który będzie się charakteryzował dalekim zasięgiem lotu. Dzięki możliwości pionowego startu i lądowania ma gwarantować łatwość użycia i możliwość pełnej automatyzacji wykonywanych misji. Autorzy projektu w swojej konstrukcji wykorzystują także ogólnodostępny smartfon, który pełni funkcję inteligentnej kamery wyposażonej w zespół sensorów i systemów łączności. Dodatkowo na potrzeby kolejnych funkcji tworzone będą specjalistyczne moduły.

W pierwszej turze inkubacji uczestniczyło osiem start-upów, wśród nich m.in. zespół Wise Glass, który produkuje inteligentne lustra wykorzystywane jako nośniki reklamowe, a dzięki inkubatorowi testuje swoje rozwiązanie m.in. na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce.

Samsung Inkubator rozpoczął działalność w kwietniu 2017. To miejsce dla przedsiębiorców, którzy tworzą rozwiązania z zakresu Inteligencji Rzeczy (IoT), przemysłu 4.0 i uczenia maszynowego.

Młodzi przedsiębiorcy w inkubatorze mogą liczyć m.in. na pomoc menedżerów z firmy Samsung. W inkubatorze zapewniony jest sprzęt, taki jak np. lutownice potrzebne do produkcji prototypów, a także pralki, lodówki, roboty, telewizory. Chodzi o to, by można wykorzystywać je np. w Internecie Rzeczy i eksperymentować z nimi.