Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rzeszów gotowy przyjąć francuski pomnik Jana Pawła II

Rzeszów gotowy przyjąć francuski pomnik Jana Pawła II
Kontrowersyjny pomnik papieża. (Fot. coeurdebretagne.com)
Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc napisał list do premier Beaty Szydło, w którym zadeklarował chęć przyjęcia pomnika papieża Jana Pawła II z francuskiej miejscowości Ploermel.

W liście prezydent stolicy Podkarpacia podkreślił, że „z wielkim uznaniem i zainteresowaniem” przyjął inicjatywę premier ws. przejęcie pomnika z Ploermel.

"Szanując świętość życia i znaczenie Wielkiego Pontyfikatu naszego Rodaka na Stolicy Piotrowej, a także doceniając Jego głęboki patriotyzm, pozwolę sobie zgłosić Rzeszów jako docelowe miejsce usytuowania pomnika sławiącego postać św. Jana Pawła II" – napisał Ferenc.

W jego ocenie, za umieszczeniem pomnika w tym mieście przemawiają trzy argumenty. Po pierwsze, jak podkreślił, Rzeszów to „miasto papieskie”, Jan Paweł II odwiedził stolicę Podkarpacia 2 czerwca 1991 r. Drugim argumentem, który podaje Ferenc jest przyznanie papieżowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta w 1998 r.

"Trzeci argument wydaje się najistotniejszy: nasze miasto dysponuje 17-hektarowym, pięknie urządzonym Parkiem Papieskim, na terenie, którego przewidziano i przygotowano miejsce pod papieski monument. Pomnik z Ploermel byłby więc przyspieszonym wypełnieniem zamysłu, który i tak zostałby wypełniony" – czytamy w liście Ferenca.

Prezydent Rzeszowa zwrócił się do premier o pomoc w realizacji tego pomysłu. Zaznaczył, że byłby to dla miasta i jego mieszkańców "wielki zaszczyt i wyróżnienie".

Monument w Ploermel, o wysokości ponad ośmiu metrów, przedstawia postać św. Jana Pawła II pod łukiem, ze szczytu którego wznosi się krzyż. Spór o krzyż na tym pomniku trwał od 2006 r., kiedy został on wzniesiony. Ostatnie postanowienie Rady Stanu, to potwierdzenie werdyktu sądu administracyjnego w Rennes z 2015 r., który powołał się na obowiązującą we Francji od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. Decyzja Rady Stanu jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu. Na usunięcie krzyża władze Ploermel mają sześć miesięcy. Jeśli tego nie zrobią, cały pomnik św. Jana Pawła II będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej.

Premier Szydło zadeklarowała, że jej rząd podejmie starania, by "ocalić od ocenzurowania" pomnik Jana Pawła II. Szefowa rządu zapowiedziała, że zaproponowane zostanie przeniesienie pomnika do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej.