Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rzeszów: W zakładzie karnym otwarto oddział dla kobiet

Rzeszów: W zakładzie karnym otwarto oddział dla kobiet
Kary odsiadują w nim 42 skazane, a cały oddział ma 76 miejsc. (Fot. Thinkstock)
W rzeszowskim zakładzie karnym po 14 latach przerwy znowu jest oddział dla kobiet. W czwartek został otwarty pawilon mieszkalny dla nich. To obecnie jedyny żeński oddział w województwie.

Kary odsiadują w nim 42 skazane, a cały oddział ma 76 miejsc. Większość osadzonych trafiła tu ze zniesionego z końcem marca br. aresztu śledczego w Nisku, który był jedyną w regionie jednostką penitencjarną dla kobiet.

W ciągu trzech lat ma powstać obiekt dla kobiet w Chmielowie w pow. tarnobrzeskim. Będzie wzorowany na rozwiązaniach norweskich, np. w oknach nie będzie krat.

"Czujemy się w obowiązku, aby była taka możliwość, że kobiety, które weszły w konflikt z prawem, miały zarazem możliwość odbywania kar jak najbliżej miejsca zamieszkania, jak najbliżej swoich rodzin, również po to, aby to odbywanie kary odbywało się w sposób jak najbardziej humanitarny, z poszanowaniem wszelkich zasad, aby ciągłość więzi rodzinnej mogła być zachowana" – mówił podczas otwarcia oddziału dla kobiet dyrektor Zakładu Karnego w Rzeszowie płk. Robert Kogut.

Nowy oddział to typ półotwarty i otwarty, co znaczy m.in., że cele kobiet są cały czas otwarte, skazane mogą opuszczać budynek i poruszać się po części ogrodzonej, mogą także wychodzić na zewnątrz na przepustki.

W pawilonie znajduje się 15 cel, sale terapii, świetlica, punkt biblioteczny, pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i sanitarne (kuchnia i pralnia), z których osadzone mogą korzystać, oraz ambulatorium.

Oddział ma 76 miejsc, w tym 34 przewidziane dla skazanych kobiet uzależnionych od alkoholu, korzystających z terapii.