Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rzeszów: Ochotnicy do WOT kuszeni pensją

Rzeszów: Ochotnicy do WOT kuszeni pensją
Dowództwo WOT odcina się od rzeszowskiej ulotki. (Fot. Thinkstock/zdjęcie ilustracyjne)
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Rzeszowie wysłała do mieszkańców województwa podkarpackiego listy zachęcające do wstąpienia do Wojsk Obrony Terytorialnej, oferując 500 zł miesięcznie.

Pierwsze o sprawie poinformowało radio RMF FM, które na swojej stronie internetowej podkreśliło, że "język pisma jest wybitnie handlowy". "Szef WKU w Rzeszowie pisze o ofercie i podkreśla przede wszystkim korzyści ekonomiczne" – można przeczytać na stronie radia.

Wynagrodzenie - według ulotki podpisanej przez podpułkownika Janusza Kwietnia - "nie jest wliczane do dochodu i nie wpływa na obniżenie innych świadczeń". Czyli ochotnik do WOT nie zapłaci wyższego podatku i nie musi obawiać się utraty na przykład 500+.

Dodatkowa zachęta to ponad 90 złotych za każdy dodatkowy dzień szkolenia.

Dowództwo WOT odcina się od rzeszowskiej ulotki. "Treść listu nie była uzgodniona z dowództwem" - twierdzi rzecznik, cytowany przez  RMF FM.

Jak powiedział komendant WKU w Rzeszowie ppłk. Janusz Kwiecień, w liście przedstawiona została kompleksowa informacja o naborze do Wojsk Obrony Terytorialnej. "W mediach została podniesiona tylko kwestia wynagrodzenia, a list zwierał szerszą informację o WOT, jak i aspekt patriotyczny, warunki służby oraz najbliższe terminy rekrutacji" – tłumaczył.

List wysłany przez rzeszowską WKU skierowany był do wybranych mieszkańców powiatu łańcuckiego. Zdaniem komendanta, była to forma promocji, która była już wykorzystywana wcześniej.

Ppłk Kwiecień dopytywany o pojawiające się w liście słowo "pensja" na określenie uposażeń finansowych przysługujących żołnierzowi WOT, podkreślił, że użyto je w cudzysłowie.

Podkreślił, że na Podkarpaciu "nie ma problemów z naborem do WOT". "Jesteśmy już w końcowej fazie uzupełnienia batalionu podkarpackiej brygady obrony terytorialnej" – podsumował.