Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rzeszów: Babcia mogła stracić dom przez wnuczka

Rzeszów: Babcia mogła stracić dom przez wnuczka
Na wzięcie pożyczki namówił starszą kobietę jej wnuczek. (Fot. Thinkstock)
Trzy osoby, w tym małżeństwo przedsiębiorców, zostały oskarżone o doprowadzanie starszej kobiety do przeniesienia własności domu i działki w zamian za pożyczkę wielokrotnie niższą niż wartość nieruchomości. Tym trzecim jest wnuczek pokrzywdzonej.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Oskarżeni to Daniel F., wnuczek pokrzywdzonej Marii H., oraz małżeństwo Beata i Dariusz J., którzy prowadzą biuro pośrednictwa sprzedaży nieruchomości w woj. kujawsko-pomorskim.

Jak poinformowała dzisiaj rzeczniczka prokuratury Okręgowej w Rzeszowie Edyta Lenart, oskarżeni, wykorzystując stan zdrowia i podeszły wiek pokrzywdzonej Marii H., wprowadzili ją w błąd, w wyniku czego przeniosła własność domu i działki o powierzchni 15 arów, o łącznej wartości ponad 200 tys. zł, na rzecz małżeństwa J. W zamian miała otrzymać 63 tys. zł pożyczki, czyli wielokrotnie mniej niż wynosi wartość jej domu z działką.

Rzeczniczka wyjaśniła, że małżeństwo zamieściło w internecie ofertę pożyczki pod zastaw. Na jej wzięcie namówił starszą kobietę jej wnuczek, Daniel F., który teraz odbywa karę dwóch lat więzienia za przestępstwa przeciwko mieniu. Zarzucanego mu w akcie oskarżenia czynu miał się dopuścić w warunkach recydywy.

Umowa zawarta z małżeństwem zakładała, że razie niespłacenia pożyczki w określonym terminie nieruchomość zostanie przepisana na pożyczkodawców.

Lenart zaznaczyła, że Maria H. nie otrzymała całej kwoty pożyczki. Dodała, że dzięki wszczętemu postępowaniu małżeństwo J. nie zostało wpisane do ksiąg wieczystych jako właściciele nieruchomości. W sprawie unieważnienia umowy wszczęto oddzielne postępowanie.

Każdemu z oskarżonych grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.