Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rząd Katalonii zagłosował za ogłoszeniem niepodległości

Rząd Katalonii zagłosował za ogłoszeniem niepodległości
Sytuacja w Katalonii staje się coraz trudniejsza. (Fot. Getty Images)
Kataloński parlament w tajnym głosowaniu opowiedział się dziś za ustanowieniem niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii. Ugrupowania opozycyjne - socjaliści, centroprawicowa Partia Ludowa i liberałowie z Ciudadanos - zbojkotowały głosowanie.


Wniosek, który złożyły rządząca w Katalonii proniepodległościowa koalicja "Razem na Tak" (Junts pel Si) i jej sojusznicy ze skrajnie lewicowej Kandydatury Jedności Ludowej (CUP), zawierał formalną deklarację niepodległości. Został przegłosowany większością głosów.

"Tworzymy Republikę Katalonii jako niezależne i suwerenne państwo, państwo demokracji i prawa" - tak brzmi deklaracja, cytowana przez "La Vanguardię".

Przegłosowana ustawa ogłasza utworzenie niezależnej Republiki Katalonii, krok, który - jak wskazuje agencja EFE - zakłada wyjęcie jej spod władzy króla Filipa IV, który jest głową państwa, jako że Hiszpania jest monarchią parlamentarną.

Deputowani z Junts pel Si i CUP dysponowali większością w katalońskim parlamencie, co teoretycznie pozwoliło im na przegłosowanie wniosku - pisze agencja Associated Press.

Jednocześnie w hiszpańskim Senacie trwa posiedzenie, by zatwierdzić przedstawione w ubiegły weekend propozycje rządu centralnego w sprawie Katalonii. Mają one na celu przejęcie władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju.

Po przegłosowaniu przez kataloński parlament ustanowienia niezależnej Republiki Katalonii, hiszpański premier Mariano Rajoy zaapelował o spokój i zapowiedział, że w Katalonii "przywrócone zostaną rządy prawa".