Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rok 2017 może być jednym z rekordowych pod względem ciepła

Rok 2017 może być jednym z rekordowych pod względem ciepła
Ostatnie 3 lata trafiły do czołówki pod względem temperatur. (Fot. Pexels)
Ten rok może być jednym z najcieplejszych, jaki odnotowano na świecie. Temperatury jak do tej pory były średnio o 1 st. C. wyższe niż w epoce preindustrialnej - poinformowała Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).

Choć ten rok nie przebije zdaniem naukowców gorącego 2016, to ma być 2. lub 3. na liście klimatycznych rekordów.

Na pewno już wiadomo za to, że 2017 obfitował w szereg niezwykłych zjawisk pogodowych – od rekordowych huraganów i fal upałów, po powodzie i susze. Według naukowców, są to pierwsze wyraźne oznaki wpływu ludzkiej aktywności na klimat.

Podczas dorocznej konferencji w Niemczech WMO poinformowało, że od stycznia do września średnie temperatury na świecie były o 1,1 st. C. wyższe niż w erze preindustrialnej. Niektóre części Europy, w tym Włochy, a także Afryka północna, wschodnia i południowa oraz azjatycka część Rosji, odnotowały rekordowe upały.

Huragany o wyjątkowo dużej sile nawiedziły z kolei USA i północny Atlantyk, wyrządzając wiele szkód między innymi w Irlandii.

"O ile nie istnieją wyraźne dowody na to, że zmiany klimatyczne wpływają na zwiększanie częstotliwości takich huraganów jak na przykład Harvey, to jest prawdopodobne, że globalne ocieplenie przyczynia się do zwiększenia intensywności opadów deszczu" - relacjonuje “Irish Examiner”.

Innymi przyczynami rosnących temperatur była rekordowo cienka pokrywa lodowa morza Arktycznnego oraz Antarktyki.

"Ostatnie 3 lata trafiły do czołówki pod względem temperatur. Jest to część długoterminowego trendu ocieplenia. Wiele z niezwykłych zjawisk pogodowych wynika ze stale rosnącej emisji gazów cieplarnianych" - podsumował sekretarz generalny organizacji Petteri Taalas.