Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Raport: Zwiększa się skuteczność leczenia nowotworów na świecie

Raport: Zwiększa się skuteczność leczenia nowotworów na świecie
Leczenie raka staje się coraz skuteczniejsze. (Fot. Thinkstock)
Choroby nowotworowe leczone są coraz skuteczniej, jednak najlepsze efekty uzyskują kraje najbogatsze, takie jak USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Finlandia, Norwegia, Islandia i Szwecja - wynika z opublikowanego przedwczoraj raportu CONCORDE-3.

Najnowsze badanie epidemiologiczne opublikowane przez specjalistów London School of Hygiene & Tropical Medicine na łamach pisma "Lancet" zwraca uwagę, że duże są różnice w zmaganiach z nowotworami w poszczególnych krajach. Dane obejmują okres od 2010 r. do 2014 r. i dotyczą pięcioletnich przeżyć.

Przykładowo w Szwecji i Dani skuteczność leczenia guzów mózgu u dzieci jest aż dwukrotnie większa niż w Meksyku i Brazylii. W krajach skandynawskich aż 80 proc. dzieci przeżywa z tym nowotworem pięć lat, podczas gdy w Meksyku i Brazylii – zaledwie 40 proc.

Jeden z autorów raportu prof. Michel Coleman London School of Hygiene & Tropical Medicine zaznacza w wypowiedzi dla agencji Reuters, że mimo postępu w wykrywaniu i terapii nadal z powodu chorób nowotworowych umiera na świecie ponad 100 tys. dzieci na świecie.

W badaniu CONCORDE-3 uwzględniono dane z 71 krajów, w tym również z Polski, dotyczące 18 najczęściej występujących nowotworów, takich jak rak płuca, rak jelita grubego czy rak piersi. Wynika z nich, że najlepsze efekty w ich leczeniu uzyskuje się w USA, Kanadzie Australii, Nowej Zelandii oraz Europie Zachodniej. Znacznie gorzej wypadają kraje rozwijające się, a nawet kraje Europy Wschodniej.

W przypadku raka piersi pięcioletnie przeżycia w USA uzyskuje się aż u 90 proc. kobiet, a w Indiach – u 66 proc. W Unii Europejskiej najlepsze efekty w zmaganiach z tą chorobą osiąga się w Europie Zachodniej, gdzie skuteczność leczenia jest podobna jak w Stanach Zjednoczonych.

Dysproporcje w wykrywaniu i leczeniu nowotworów występują w samej Unii Europejskiej. W Europie Zachodniej pięcioletnie przeżycia średnio osiąga się u co najmniej 85 proc. pacjentek z rakiem piersi, podczas gdy w Europie Wschodniej jedynie u 71 proc.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce 5-letnie przeżycia u kobiet z rakiem piersi wykrytym w latach 1995-1999 uzyskiwano u 67 proc. pacjentek. W przypadku kobiet, u których zdiagnozowano go w latach 2005-2009 wskaźnik ten zwiększył się do 74 proc. Obecnie zbliża się ona do 80 proc., ale nadal jednak niższy niż w Europie Zachodniej i USA.