Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Raport: 94% polskich internautów ogląda filmy i seriale w sieci

Raport: 94% polskich internautów ogląda filmy i seriale w sieci
W ostatnich 2 latach na rynek video wywarły wpływ serwisy subskrybcyjne, a wśród nich Netflix, Showmax i Amazon Prime Video. (Fot. Thinkstock)
Prawie wszyscy polscy internauci oglądają obecnie filmy i seriale w sieci - wynika z opublikowanego właśnie badania VideoTrack. Jednocześnie spada popularność torrentów oraz telewizji.


W ubiegłym roku filmy i seriale w sieci oglądało 94% Polaków. 60% z 2 tys. ankietowanych przyznało, że spędza w ten sposób wolny czas kilka razy w tygodniu. Niemal jedna czwarta ogląda codziennie – są to najczęściej młodzi mężczyźni, w wieku 15-34 lat.

Trzecia edycja badania potwierdziła spadające zainteresowanie torrentami w Polsce.

"Jeszcze w 2015 roku 27 proc. polskich internautów długie treści wideo pozyskiwało z nielegalnych źródeł, w 2016 roku było to 24%, a w 2017 roku – 21%. Ustabilizował się za to odsetek osób korzystających z serwisów streamingowych — w 2016 i 2017 roku wyniósł on 77%, a w 2015 roku było to 73%” - relacjonuje portal Wirtualnemedia.p.

W ostatnich 2 latach na rynek video wywarły wpływ serwisy subskrybcyjne, a wśród nich Netflix, Showmax i Amazon Prime Video. Wypróbowało je 20% polskich użytkowników. W ubiegłym roku zdecydowało się zapłacićza wideo w internecie 32% e-widzów. Według specjalistów dostępność serwisów nie wpłynęła na decyzję respondentów o zrezygnowaniu z kablówki lub zmniejszeniu abonamentu.

"To oczywiście nie oznacza, że telewizja jako medium nie zaczęła tracić wskutek wzrostu popularności VOD. W młodych grupach, a więc tych najintensywniej korzystających z VOD w 2017 spadki po raz pierwszy od lat były aż tak wyraźne. Na przykład wśród 16-24-latków dzienny czas oglądania skurczył się o 20 minut” - poinformowała portal Joanna Nowakowska, manager ds. komunikacji i analiz rynku w agencji Wavemaker.

Według specjalistki, 2017 może się okazać rokiem przełomowym. Nie bez znaczenia jest wykorzystanie ekranu telewizora do oglądania treści z sieci — połowa internautów ma już Smart TV, a 69 proc. podłącza go do internetu.