Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Rada Języka Polskiego: Nie nadawajcie dzieciom tych imion

Rada Języka Polskiego: Nie nadawajcie dzieciom tych imion
Imiona polskich dzieci ulegają transformacji, w związku z emigracją Polaków. (Fot. Thinkstock)
Coraz częstsze migracje Polaków, zwłaszcza po wstąpieniu Polski do UE, nie pozostają bez wpływu na poglądy na temat imion i świadomość imienniczą rodziców - informują przedstawiciele Rady Języka Polskiego (RJP). Eksperci opublikowali listę najpopularniejszych imion, które próbowano nadać w ostatnim czasie dzieciom, a które to są niepoprawne językowo.

Przedstawiciele RJP zaapelowali, aby przy wybieraniu imienia dla swojego dziecka wziąć pod uwagę listę "zakazanych" imion.

"W czasie dyskusji nad aneksem zwrócono uwagę nie tylko na problemy językowe związane z nadawaniem imion, ale także na socjologiczne i kulturowe oraz psychologiczne uwarunkowania nadawania dziwnych (czy wręcz: dziwacznych) imion" - poinformowano.

Jakie imiona znalazły się na liście?

Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika, Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

Językoznawcy zwracają uwagę, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadać dziecku oryginalne imię. Powinno być ono jednak łatwe do wymówienia, dostosowane do polskiego języka oraz pozbawione negatywnego wydźwięku kontekstu. Nie może być również zdrobnieniem.

Jako przykład imion, które są poprawne, specjaliści podają m.in. Brajana, Kewina, Arianę czy Dżesikę.