Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Przenoszą ludzi w przestrzeni i... czasie

Przenoszą ludzi w przestrzeni i... czasie
Linie obsługują loty pasażerskie i towarowe pomiędzy 69 lotniskami w 31 krajach. (Fot. Wikipedia)
Portugalskie linie lotnicze TAP umilają od wakacji swoim pasażerom podróż, przenosząc ich do atmosfery lat 70. XX w. W czasie lotu pierwszą klasą otrzymują oni upominki popularne cztery dekady temu.


Wśród prezentów, jakimi obdarowywani są pasażerowie, są m.in. kosmetyki, a także słodycze. Niektóre z nich, choć kojarzone są z latami 70., to wciąż jeszcze dostępne są rynku, choć w mniejszych ilościach.

“Nie każdy ma dobre wspomnienia z tamtych odległych czasów, ale sama akcja może przynajmniej zaskoczyć pasażera. Poza prezentami kojarzącymi się z przeszłością, TAP wręcza też dawne etykiety na walizki, takie same jak w dekadzie lat 70.” - przyznała latająca często portugalską linią Henriqueta Sena.

W ramach uruchomionej latem akcji, zwanej nieoficjalnie “Retro”, pasażerowie pierwszej klasy otrzymują torebkę wzorowaną na popularnym przed czterema dekadami stylu, piżamę, wodę kolońską, krem do rąk, pastę do zębów, a także czekoladowe cukierki w formie parasolek.

W związku z tym, że akcję “Retro” TAP rozwija na długich trasach – do Toronto, Sao Paulo, Rio de Janeiro i Miami – do prezentów załączono też popularną w przeszłości w Portugalii grę planszową “Mądrala” wraz z pytaniami i odpowiedziami dotyczącymi historii przewoźnika lotniczego.

Niemal co roku TAP zaskakuje swoich pasażerów nietypowymi akcjami. W ub.r. - również latem – portugalska spółka zaangażowała czołowych sportowców tego kraju, którzy reprezentowali Portugalię podczas letnich igrzyskach w Rio de Janeiro, a także dawnych medalistów olimpijskich, do nagrania filmu instruktażowego. Udzielali oni w nim pasażerom porad m.in. o zapinaniu pasów, zakładaniu kamizelek ratunkowych oraz o szukaniu drogi do wyjścia ewakuacyjnego.

W nagraniu filmu wzięli udział m.in. portugalscy mistrzowie olimpijscy: Rosa Mota oraz Nelson Evora. Pierwsza na IO w 1988 r. zdobyła złoty medal w maratonie, zaś drugi wygrał w 2008 r. rywalizację w trójskoku. Na planie pojawił się też były kolarski mistrz świata Rui Costa, a także zdobywczyni wielu międzynarodowych trofeów w judo Telma Monteiro.

Polskim akcentem filmu z udziałem portugalskich olimpijczyków była obecność Fernando Pimenty, który podczas ostatnich IO w Londynie w 2012 r. zdobył srebrny medal w wyścigu kajakowych dwójek, jedyny jaki Portugalia zdobyła na tej imprezie. Jego trenerem jest Polak, Ryszard Hoppe.

W przeszłości w swoich filmach instruktażowych TAP korzystał też z pomocy samych pasażerów, mało znanych osób, a także znanych celebrytów, takich jak np. portugalska piosenkarka Mariza. Artystka specjalnie dla przewoźnika lotniczego przygotowała i zaśpiewała utwór muzyczny.

TAP jest największym portugalskim przewoźnikiem lotniczym. Spółka należy w połowie do państwa, a pozostałe 50 proc. jej udziałów posiada międzynarodowe konsorcjum Gateway. Od 2009 r. linia realizuje rejsy pomiędzy Lizboną a Warszawą.