Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Przemyśl: Wystawa dokumentów, zdjęć z czasów I wojny światowej i II RP

Przemyśl: Wystawa dokumentów, zdjęć z czasów I wojny światowej i II RP
Eksponaty zostaną zaprezentowane w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. (Fot. Wikipedia)
Zdjęcia i dokumenty z czasów I wojny światowej i II RP, oryginalne pocztówki z tego okresu i pamiętniki z epoki oraz repliki i oryginały austriackiego sprzętu wojskowego będzie można od niedzieli oglądać na wystawie "Świadectwa historii" w Przemyślu.

Eksponaty zaprezentowane na wystawie "Świadectwa historii" w Centrum Kulturalnym w Przemyślu pochodzą głównie z Archiwum Państwowego w Przemyślu, Przemyskiej Biblioteki Publicznej oraz od mieszkańców miasta.

Można będzie zobaczyć m.in. afisz informujący o przekazaniu przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiego z 11 listopada 1918 r. i rozkaz dzienny nr 1 Józefa Piłsudskiego z 12 listopada 1918 r., plakat zapraszający na wystawę projektów na pomnik Orląt Przemyskich z 1937 r., wycinki z gazety "Ziemia Przemyska" z 1928 roku o 10-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, apel prezydenta miasta o ozdobienie domów chorągwiami państwowymi z okazji 20-lecia odzyskania niepodległości.

Wśród dokumentów znalazło się m.in. ogłoszenie o stanie oblężenia miasta z 12 listopada 1918 roku, ogłoszenie o publicznej licytacji baraków wojskowych z 20 listopada 1918 r., odezwa Polskiej Rady Narodowej do ludności Przemyśla o zajęciu miasta przez wojska polskie, informacja o objęciu zwierzchniej władzy wojskowej w okręgu przemyskim przez ówczesnego podpułkownika Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, późniejszego komendanta Służby Zwycięstwu Polski.

Oprócz dokumentów na wystawie znajdą się też zdjęcia prezentujące m.in. walki o twierdzę Przemyśl z lat 1914-15, oryginalne pocztówki z pierwszych dwóch dekad XX wieku przedstawiające przemyskie ulice, życie codzienne, miasto z okresu walk o twierdzę, widokówki, legitymacje, zaproszenia i przepustki.

Jest też książka "Ilustrowana Kronika Legionów Polskich", pamiętniki żołnierza i sanitariuszki. Będzie można zobaczyć, jak wyglądała bluza mundurowa Legionów Polskich, austriacka czapka wojskowa czy elementy wyposażenia austriackich żołnierzy jak lornetka, saperka, chlebak.

Wystawa potrwa do 23 listopada. Wstęp wolny.