Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Przemyśl: Medal Młodego Bohatera dla 14-letniego Mateusza Króla

Przemyśl: Medal Młodego Bohatera dla 14-letniego Mateusza Króla
fot. przemysl.pl
Medal Młodego Bohatera 14-letniemu Mateuszowi Królowi, uczniowi Szkoły Podstawowej nr 19 w Rzeszowie, wręczył w środę w Przemyślu minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. 14-latek uratował 29-letniego mężczyznę.

31 stycznia tego roku w Rzeszowie 29-latek, próbując ratować psa, wszedł na lód, który się pod nim załamał; mężczyzna wpadł do Wisłoka. Jego wołanie o pomoc usłyszał Mateusz Król przebywający wówczas w pobliżu miejsca wypadku. "Wziąłem wędkę od znajdującego się niedaleko wędkarza, wszedłem na lód i podałem wzywającemu pomocy. Przy pomocy wędki pomogłem mężczyźnie wyjść na brzeg" – powiedział Mateusz Król.

Pytany, dlaczego się tak zachował zauważył, że "tak zachowałby się każdy". "Trzeba innym pomagać" – dodał.

Odznaczając Mateusza, minister Błaszczak podkreślił, że zaprezentował on "postawę godną pochwały, najwyższej pochwały". "Kiedy zobaczył, że dzieje się komuś krzywda, pomógł; nie przeszedł obok, tylko pomógł. Uratował życie drugiego człowieka" – mówił minister.

Błaszczak podziękował i pogratulował rodzicom wychowania syna. "Chciałem podziękować także szkole. To jest efekt wychowania w domu, ale też w środowisku, w którym młodzi ludzie wychowują się na co dzień" – zaznaczył.

Mateuszowi w odbiorze nagrody towarzyszyli m.in. matka, nauczyciele oraz koledzy z jego klasy.

Akcja Młodzi Bohaterowie jest inicjatywą szefa MSWiA. Od ponad roku medal Młodego Bohatera jest wręczany dzieciom, które ocaliły komus życie lub miały swój udział w takim ocaleniu.