Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Proziaki i zalewajka z grzybami, czyli bieszczadzkie przysmaki

Proziaki i zalewajka z grzybami, czyli bieszczadzkie przysmaki
Szef kuchni jako popisowe danie poleca bieszczadzką zalewajkę. (Fot. PAP Life)
"Kuchnia bieszczadzka to była biedna kuchnia, czego przykładem są proziaki" - mówi Olek Chymon. Kucharz jako lokalne danie poleca też zalewajkę z grzybami z pobliskich lasów oraz regionalne, kozie sery, które podaje się w plastrach boczku i z konfiturą

Jak opowiada Olek Chymon, szef kuchni jednej z karczm w Cisnej, wsi położonej w województwie podkarpackim, kuchnia bieszczadzka to była biedna kuchnia, czego przykładem są proziaki, które robi się z mąki i sody.

"Mięso było okazją, a jeśli już to była baranina. U nas w Bieszczadach miesza się kuchnia bojkowska, łemkowska, żydowska i ukraińska. Doskonałym przykładem jest zupa na styku kultur, czyli zupa mieszana z barszczem ukraińskim i europejską zupą minestrone" - mówi.

W karczmie, która znajduje się na kulinarnym szlaku podkarpackich smaków, dania są certyfikowane i wykonane z regionalnych produktów. Goście najczęściej zamawiają chrupiące racuszki, czyli placki ziemniaczane z pestkami dyni i słonecznika, podane z ciepłym wędzonym pstrągiem oraz konfiturą z czerwonej cebuli.

Jednak szef kuchni jako popisowe danie poleca bieszczadzką zalewajkę. "To zupa podobna do żurku podana z grzybami z tutejszych lasów, z ziemniakami, z wędzonymi na miejscu wędlinami" - podaje.

Tak, jak Zakopane ma swoje oscypki, tak Bieszczady też mają swoje lokalne sery. "Serki regionalne, najczęściej z koziego mleka, owija się w plastry boczku i podaje się z konfiturą z żurawiny albo z brusznicy - borówki, która rośnie w bieszczadzkich lasach. Z brusznicą podaje się też chałkę" - kwituje.