Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Problemy współczesnych Polek: Przemoc domowa, opieka okołoporodowa

Problemy współczesnych Polek: Przemoc domowa, opieka okołoporodowa
W Polsce mówi się cały czas o tym, że trzeba "rodzić po ludzku", że należy dbać o standardy opieki okołoporodowej, a rzeczywistość w polskich szpitalach jest bardzo zróżnicowana... (Fot. Thinkstock)
Przemoc domowa, kwestie związane z edukacją seksualną, standardy opieki okołoporodowej i stosowaniem klauzuli sumienia - to zdaniem RPO Adama Bodnara obszary, w których nadal łamane są prawa współczesnych Polek. Jak ocenił, trzeba o tym mówić, by "wzmacniać środowisko kobiet".

Bodnar był jednym z gości IX Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet odbywającego się w tym roku w Poznaniu. Rzecznik Praw Obywatelskich zaznaczył, że jego zdaniem główny cel Kongresu to przypominanie co roku "jakie są wciąż niezrealizowanie postulaty, jeśli chodzi o prawa kobiet"."Bywają takie lata, że następuje pewien postęp, jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka, w kontekście praw kobiet. Ale bywają takie, że jest trochę gorzej. Ostatnio obserwujemy dość ciekawe zainteresowanie polityków problematyką ścigania gwałtów, zwalczaniem przemocy domowej" - zauważył Adam Bodnar."Wydaje mi się, że jeżeli chodzi szczególnie o przemoc domową, udało się wyjść z takiej dyskusji, że to wszystko jest jakąś ideologią gender i nie warto się tym zajmować. Jest coraz większa dyskusja na temat realnych mechanizmów ochrony, przynajmniej na to wskazuje moja korespondencja z Ministerstwem Sprawiedliwości" - dodał.Ocenił, że jeśli chodzi o prawa kobiet w Polsce, "nadal jest jeszcze dużo do zrobienia"."To co jest do załatwienia, to oczywiście kwestia tzw. praw reprodukcyjnych, nadmiernego stosowania klauzuli sumienia, oraz dostępności legalnej aborcji. To też jest w ogóle kwestia wychowania seksualnego, edukacji seksualnej w tym zakresie. I to, co mi też szczególnie na sercu leży - kwestia różnych standardów opieki okołoporodowej" - podkreślił.Jak wskazywał, w Polsce mówi się cały czas o tym, że trzeba „rodzić po ludzku”, że należy dbać o standardy opieki okołoporodowej, a rzeczywistość w polskich szpitalach jest bardzo zróżnicowana."W województwie lubuskim na przykład, tylko przy 1 proc. porodów stosuje się znieczulenie okołoporodowe, a w większych miastach nie ma z tym większego problemu. To są rzeczy, o których trzeba mówić" - zaznaczył. "Trzeba się zwracać z określonymi postulatami, wzmacniać środowisko kobiet" - dodał.Bodnar zwrócił również uwagę na rolę kobiet, jaką odegrały w protestach w obronie sądownictwa w Polsce. "Cała grupa organizacji pozarządowych związanych właśnie ze środowiskami kobiecymi wzmocniła te protesty i moim zdaniem to miało wpływ na to, jak one przebiegały ale także na - w pewnym sensie - łączenie różnych grup, także zaangażowanych w protestowanie przeciwko tym ustawom, szczególnie ustawie o Sądzie Najwyższym" - dodał.Dwudniowe obrady IX Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet odbywały się w miniony weekend pod hasłem "Alert dla praw kobiet".