Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polski PKB zaskoczył swoją siłą

Polski PKB zaskoczył swoją siłą
Polska gospodarka rozkwita? (Fot. Thinkstock)
Zdaniem analityków z BZ WBK, polski PKB zaskoczył swoją siłą w pierwszym kwartale 2018 r. We wstępnym odczycie GUS pokazał bowiem wzrost gospodarczy 5,1 proc. rok do roku wobec 4,9 proc. za czwarty kwartał 2017 r.

Analitycy przypominają, iż rynek oczekiwał, że Polska w tym roku wejdzie już w fazę spowolnienia.

"My zakładaliśmy, że utrzymane zostało poprzednie tempo wzrostu, 4,9 proc. rok do roku. Szczegóły PKB poznamy na koniec maja, ale szacujemy, że za tak mocnym odczytem stała przede wszystkim konsumpcja prywatna, wciąż rosnąca w tempie około 5 proc. rok do roku, a inwestycje przyspieszyły do ok. 10 proc. rok do roku" - informują analitycy BZ WBK w komunikacie.

"Naszym zdaniem gospodarka będzie stopniowo wytracała tempo przez resztę roku, z odczytem za drugi kwartał rzędu 4,5 proc. rok do roku" - dodają.

GUS poinformował też, że w kwietniu inflacja wyniosła 1,6 proc. rok do roku, co było zgodnie ze wstępnym odczytem i wobec 1,3 proc. rok do roku w marcu.

Zdaniem analityków z BZ WBK wzrost wskaźnika inflacji wynikał głównie z wyższych cen w kategoriach transport oraz żywność. Ponadto, zgodnie z oczekiwaniami BZ WBK, lekko w górę poszły ceny gazu.