Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polacy nie rozstają się ze smartfonami nawet we śnie

Polacy nie rozstają się ze smartfonami nawet we śnie
Polacy nie wyobrażają sobie rozstania z tym urządzeniem... (Fot. Thinkstock)
Większość Polaków nie wyobraża sobie funkcjonowania bez smartfona. Z urządzeń mobilnych korzystamy od przebudzenia aż do zaśnięcia; często towarzyszą nam również w łóżku - wynika z sondażu "Smart(fonowe) relacje", przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie Huawei.

Zgodnie z raportem Ipsos, smartfon jest pierwszą rzeczą, po którą sięga bezpośrednio po przebudzeniu 51 proc. Polaków. Z telefonu korzystamy, by sprawdzić wiadomości lub skontaktować się ze znajomymi. Ponad jedna czwarta badanych (28 proc.) dociera ze smartfonem do łazienki, gdzie staje się on towarzyszem porannej toalety.

Aż 95 proc. Polaków deklaruje, że zabiera ze sobą telefon wychodząc z domu – w wypadku 53 proc. ankietowanych nawet w wypadku krótkich wyjść. Z kolei 43 proc. badanych stwierdziło, że gdy zapomni telefonu, wróci po niego, nawet jeśli będzie to oznaczało spóźnienie do pracy lub szkoły.

Podobnie wygląda również sytuacja wieczorami. Zaledwie 5 proc. z nas zostawia smartfon w pokoju innym niż sypialnia. 66 proc. Polaków korzysta z komórki tuż przed zaśnięciem, by nadrobić czytanie służbowych maili, wymienić się wiadomościami z przyjaciółmi czy przegląda serwisy społecznościowe. Prawie trzy czwarte respondentów (74 proc.) przed snem kładzie telefon w pobliżu łóżka, a 11 proc. zabiera go do łóżka i przechowuje do rana na przykład pod poduszką.

Pomijając poranne i wieczorne "spotkania ze smartfonem", ponad połowa Polaków (51 proc.) deklaruje, że będąc w domu, zabiera telefon do kuchni, a 32 proc. - do pokoju dziecięcego (pytanie dotyczyło rodziców dzieci do lat 12). Taki sam odsetek chodzi z telefonem do łazienki.

Smartfonów używamy przede wszystkim do wysyłania wiadomości przez komunikatory (88 proc.), do robienia zdjęć (84 proc.) i bycia obecnym w social media (73 proc.). Ponad połowa badanych (52 proc.) przyznała, że ma telefon pod ręką przez ponad 13 godzin w ciągu doby, niezależnie od tego, czy go używa, czy nie. 27 proc. osób stwierdziło, że używa telefonu aktywnie nawet przez cztery godziny dziennie - pokrywa się to z danymi z innych, międzynarodowych raportów Flurry i eMarketera.

Wykonane przez Ipsos na zlecenie chińskiej firmy Huawei w styczniu 2018 roku badanie "Smart(fonowe) relacje" jest częścią kampanii #AddictedToYou, w której trzeci największy światowy globalny producent smartfonów zachęca do refleksji nad naszym przywiązaniem do telefonów i nad ilością poświęcanego im czasu i uwagi.