Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polacy nie chcą brać kredytów mieszkaniowych?

Polacy nie chcą brać kredytów mieszkaniowych?
W 2013 r. udzielono zaledwie 176 tys. kredytów mieszkaniowych, a ich wartość wyniosła 36,5 mld zł. To najgorszy wynik od 2005 r. - wynika z raportu AMRON-SARFiN, przygotowanego przez Związek Banków Polskich.
Autorzy badania zauważyli, że nawet w najtrudniejszym roku ostatniego kryzysu, czyli 2009, banki udzieliły więcej takich kredytów (189 tys.), a ich wartość sięgnęła 39 mld zł.

Dodali, że sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych w 2013 r. nie poprawiło ani niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych, ani atrakcyjne ceny nieruchomości. Podkreślili jednak, że rok 2014 powinien być już lepszy.

Bankowcy ocenili, że niedawno wprowadzony program pomocy w zakupie pierwszego mieszkania - "Mieszkanie dla Młodych" nie będzie istotnie wspierał sytuacji na rynku mieszkaniowym, gdyż w obecnej formie jego dostępność jest mocno ograniczona.

Okazało się ponadto, że zaciągane w latach 2006-2008 kredyty mieszkaniowe we frankach szwajcarskich należą obecnie do najlepiej spłacanych.