Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polacy: "Pensje obcokrajowców powinny być mniejsze"

Polacy:
Wielu obcokrajowców spotyka się z dyskryminacją na rynku pracy w Polsce. (Fot. Thinkstock)
"Wysokość płacy powinna być uzależniona od narodowości" - uważa co 5. Polak nad Wisłą w badaniu, którego wyniki opublikował portal Money.pl. Niemal połowa rodaków w kraju widzi możliwości pracy w jednej firmie z obcokrajowcem.

Szacuje się, że tylko w ubiegłym roku na terenie Polski pracowało legalnie 1,8 mln obcokrajowców - większość, bo aż 94 procent, z Ukrainy. 

Polscy przedsiębiorcy cenią sobie pracowników ze Wschodu, bo - jak twierdzą - są oni bardziej pracowici od Polaków. "Polak pracuje przez osiem godzin, a w weekendy chce odpoczywać. Dlatego coraz częściej sięga się po imigrantów" - informowano w badaniu zleconym przez Work Service na początku lutego.

Mimo napływu obcokrajowców z Ukrainy, rąk do pracy w Polsce wciąż brakuje i obecnie szuka się imigrantów z Nepalu oraz Indii. "Podróżują za chlebem dość łatwo. Są to pracownicy po pierwsze anglojęzyczni, stąd ja już mam klientów, którzy informują, że im jest łatwiej z Nepalczykiem niż z Ukraińcem, ponieważ procedury w fabryce mają po polsku i po angielsku. Po drugie są to osoby, które mają bardzo często doświadczenie" - ocenił prezes zarządu Work Service Maciej Witucki.

Jak zauważono w badaniu, na które powołuje się Money.pl, niechęć do obcokrajowców w miejscu pracy wyraża niemal połowa Polaków. 24 procent uważa, że imigrant powinien otrzymywać niższe wynagrodzenie za tak samo wykonaną pracę, a 19 procent, że wysokość wynagrodzenia powinna zawsze być powiązana z narodowością.

W postrzeganiu imigrantów ogromne znaczenie mają barwy partyjne. Jak zauważa portal, problem z obcokrajowcem na rynku pracy ma co trzeci wyborca PiS, ale już tylko 2 na 10 wyborców PO.

Z kim Polacy chcą pracować? Z przedstawicielami tych krajów, do których sami chętnie wyjeżdżają. Jak wynika z badań Work Service, na szczycie listy życzeń są Amerykanie i Brytyjczycy. Co trzeci Polak deklaruje chęć pracy z przedstawicielami tych narodów. Na ostatnim miejscu podium są Niemcy z wynikiem 23 proc. zainteresowanych pracą z nimi - można przeczytać na money.pl.