Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna za 580 milionów coraz bliżej

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna za 580 milionów coraz bliżej
Fot. podkarpackie.pl
Już wkrótce mieszkańcy Dębicy, Przeworska, Kolbuszowej i Strzyżowa będą mogli dojechać do stolicy Podkarpacia Podmiejską Koleją Aglomeracyjną. Stanie się to możliwe dzięki zmodernizowaniu infrastruktury kolejowej za kwotę 300 milionów złotych.

Umowę na budowę i modernizację linii kolejowej oraz infrastruktury przystankowej podpisali: marszałek Władysław Ortyl i Przemysław Gorgol - p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

"W sumie do naszego regionu trafia c zł, za które będzie realizowany projekt Podmiejskiej Kolei Administracyjnej. Projekt obejmuje aż 16 samorządów z 730 tysiącami ludzi, co daje 1/3 mieszkańców województwa podkarpackiego. Podmiejska Kolej Aglomeracyjna będzie służyć mieszkańcom naszego regionu, ale też będzie się przekładać na rozwój gospodarki Podkarpacia" – powiedział Ortyl.

W ramach przedsięwzięcia zostanie zmodernizowanych kilkadziesiąt przystanków, a kilkanaście kolejnych powstanie od podstaw. Wybudowane lub przebudowane zostaną także drogi dojazdowe i parkingi w systemie park&drive; dodatkowo powstaną chodniki i stojaki na rowery. 

Z Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej będą korzystać nie tylko mieszkańcy wymienionych miast, ale także wszyscy, których miejscowości położone są na liniach przejazdu, np. Głogowa Małopolskiego czy Boguchwały. Pociągi w godzinach szczytu komunikacyjnego będą kursować co 30 minut, poza szczytem co 60 minut, a w dni wolne od pracy co 120 minut.

Hitem będzie budowa od podstaw połączenia kolejowego z Rzeszowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka o długości 5 kilometrów. 

Założeniem przedsięwzięcia jest usprawnienie komunikacji w regionie i zmniejszenie korków na drogach. Poprawi się nie tylko infrastruktura, ale również komfort przejazdów, dzięki zakupowi nowoczesnego taboru kolejowego, na który w maju bieżącego roku samorząd województwa podpisał umowę. Mają to być nowoczesne pojazdy szynowe, zapewniające komfort i bezpieczeństwo, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.