Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Podkarpackie: Studenci nauczą się, jak założyć biznes

Podkarpackie: Studenci nauczą się, jak założyć biznes
Studenci podkarpackich szkół wyższych będą mogli wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu "Przedsiębiorczość w pigułce", w trakcie, którego nauczą się od podstaw, jak założyć firmę. Organizatorem szkolenia jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego (RARR).

Studenci dowiedzą się, jak formalizować swoje biznesowe projekty, gdzie można na nie pozyskać pieniądze, jak działają fundusze venture, a przede wszystkim nauczą się prezentacji i rozmów z inwestorami. Nie zabraknie też doradztwa prawnego i księgowego.

Czterodniowe warsztaty poprowadzi m.in. ekspertka RARR dr Marta Czyżewska - ekonomistka, absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Zdaniem Czyżewskiej, młodzi ludzie pomimo wielu źródeł informacji na temat przedsiębiorczości, wciąż niewiele wiedzą, jak krok po kroku przejść od pomysłu na biznes do bycia przedsiębiorcą.

„Warsztaty w możliwie najprostszy sposób pokażą, jak rozwijać pomysł na biznes, opracować dla niego szablon modelu biznesowego, następnie biznesplan, a także jak przygotować i przedstawić prezentację biznesu inwestorowi. Uczestnicy poznają również podstawowe procesy związane z rejestracją firmy i wyborem formy ewidencji podatkowej” – dodała.

Czyżewska podkreśliła, że wielu młodych ludzi nie chce zostać przedsiębiorcą, gdyż obawia się porażki czy problemów natury biurokratycznej.

„Boją się też ciężkiej pracy, jaka czeka każdego przedsiębiorcę. Złożoność problemów, z jakimi styka się przedsiębiorca, szeroki wachlarz kompetencji z wielu dziedzin również stanowi ważną przeszkodę, często większą niż chociażby brak kapitału. Wiele z tych obaw udaje się wyeliminować, gdy na starcie młodzi ludzie, którzy rozważają własny biznes, otrzymają merytoryczne wsparcie” – uważa ekspertka.

Obecnie trwają rozmowy z przedstawicielami podkarpackich szkół wyższych, które zostały zaproszone do projektu. Warsztaty odbywać się mają w Inkubatorze Technologicznym w Podkarpackim Parku Naukowo – Technologicznym w Jasionce albo w siedzibie uczelni.

Na zakończenie warsztatów planowane jest spotkanie z podkarpackimi przedsiębiorcami, m.in. z mentorami, którzy odnieśli sukces w biznesie i chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.