Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Podkarpackie: Powstał klaster Industry 4.0

Podkarpackie: Powstał klaster Industry 4.0
Powstanie klastra umożliwi m.in. rozwijanie prac badawczych z zakresu inteligentnych fabryk. (Fot. Pixabay)
Integracja przedsiębiorstw przygotowujących się do wdrażania inteligentnych technologii - to główny cel klastra Industry 4.0, który powstał w Rzeszowie. W jego skład wchodzi m.in. Politechnika Rzeszowska oraz firmy działające w szerokorozumianym obszarze gospodarki elektronicznej.

Jak poinformował prorektor ds. nauki Politechniki Rzeszowskiej Grzegorz Budzik, uczelnia od wielu lat zajmuje się badaniami nad aplikacją przemysłową wspomaganych komputerowo systemów projektowania, prototypowania i wytwarzania.

"Zajmujemy się również automatyzacją procesów produkcyjnych. Dlatego postanowiliśmy utworzyć ten klaster. Można powiedzieć, że jest to kolejny etap wejścia w tzw. czwartą rewolucję przemysłową. Podstawy do tego zostały zbudowane w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego" – dodał.

Centralny Okręg Przemysłowy powstał 80 lat temu i był największym przedsięwzięciem gospodarczym II RP. Jego celem była rozbudowa przemysłu ciężkiego, m.in. zbrojeniowego, oraz zmniejszenie bezrobocia. W ramach COP powstały istniejące do dziś zakłady przemysłowe, m.in. w Rzeszowie, Mielcu, Stalowej Woli, Jaśle, Nowej Dębie, Nowej Sarzynie i Dębicy.

Zdaniem Budzika, powstanie klastra umożliwi rozwijanie prac badawczych z zakresu inteligentnych fabryk oraz wdrażanie zintegrowanych systemów komputerowych opartych na potencjale przemysłowym firm nie tylko Podkarpacia.

"Celem klastra jest także integracja przedsiębiorstw przygotowujących się do wdrażania inteligentnych technologii, a także przedsiębiorstw produkujących komponenty i systemy stosowane w procesach digitalizacji przemysłowej" – zaznaczył prorektor.

Oprócz politechniki członkami klastra są m.in. firma Dopak z Wrocławia, która oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne w przetwórstwie tworzyw sztucznych; z kolei spółka Genplast koncentruje się na usługach doradczo-konsultingowych i marketingowych, zajmuje się także wdrażaniem elektronicznego systemu obiegu dokumentów. Do klastra należy też Splast, firma specjalizuje się w przetwórstwie metodą wtrysku technicznych tworzyw sztucznych.

Przemysł 4.0 (z ang. Industry 4.0) obejmuje w założeniach kompleksową komputeryzację procesów wytwórczych, czyli integrację procesu projektowania, prototypowania, przetwarzania danych, automatyzacji wytwarzania i kontroli jakości w oparciu o systemy komputerowe.