Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Podkarpackie: Dzwon z pierwszym portretem marszałka Piłsudskiego?

Podkarpackie: Dzwon z pierwszym portretem marszałka Piłsudskiego?
Fot. Thinkstock/zdj. ilustracujne
Portret Józefa Piłsudskiego umieszczony na dzwonie odlanym w 1928 r., znajdującym się w kościele w Miękiszu Nowym (pow. jarosławski), jest prawdopodobnie pierwszą podobizną marszałka!

Jak ocenił Konrad Sawiński ze starostwa powiatowego w Jarosławiu, z dzwonem wiąże się ciekawa historia. „Po zakończeniu I wojny światowej w Miękiszu Nowym rozpoczęto budowę nowego kościoła. Prace według projektu inż. architekta Kazimierza Osińskiego, ruszyły 1 maja 1918 r., a poświęcenie nowego kościoła miało miejsce 26 października 1919 roku. W tym samym roku wybudowano trójarkadową dzwonnicę. Największym jej dzwonem, odlanym przez braci Felczyńskich, jest Józef z 1928 roku” – zauważył Sawiński.

Dzwon ważący 210 kg został odlany z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a kupił go Franciszek Możdżan, o czym informuje napis na dzwonie.

Po jednej stronie dzwonu znajduje się podobizna świętego Józefa, a po przeciwnej - portret Józefa Piłsudskiego. Zdaniem historyka i regionalisty Stanisława Porady jest to prawdopodobnie pierwszy w historii portret marszałka, który na ogół był niechętny jakimkolwiek upamiętnieniom robionym za jego życia, a ponadto w ówczesnych czasach stawianie pomników żyjącym było rzadkością.

„Dla tego dzwonu marszałek uczynił wyjątek. Jak wynika z relacji wnuczki pana Możdżana, dzwon ten był pierwszym pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Wydaje się, że może to być prawdą, ponieważ realia tamtego okresu wskazują, że stawianie pomników za życia danego człowieka było wyjątkiem” – zauważył Porada.

W czasie II wojny dzwon został ukryty, a po jej zakończeniu spokojnie zawisł na swoim miejscu, dzwoniąc z okazji ważnych wydarzeń.