Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Podkarpackie: Badania w "przychodni na kółkach"

Podkarpackie: Badania w
Cytomammobus w lutym wyruszy w objazd po województwie podkarpackim. (Fot. stalowawola.pl)
Od lutego mieszkanki Podkarpacia, głównie małych miejscowości, będą mogły zrobić badania cytologiczne i mammograficzne w "przychodni na kółkach". Cytomammobus Fundacji SOS Życie z Mielca odwiedzi wszystkie gminy regionu w ramach innowacyjnego programu badań profilaktycznych dla kobiet.

Kobiety będą mogły także wziąć udział w warsztatach edukacyjnych dotyczących wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy.

W ramach projektu "Zdrowe i Aktywne Kobiety (ZAK) – Profilaktyka raka piesi i raka szyjki macicy" Fundacja SOS Życie w Mielcu kupiła najnowocześniejszy cyfrowy sprzęt do ośrodka stacjonarnego oraz cytomammobusu. Jest to mammograf, sprzęt informatyczny do diagnostyki, który zapewnia najnowocześniejszą technologię obrazowania, specjalny system, który pomoże w kompleksowej realizacji projektu w zakresie badań, komunikacji i obsługi pacjentek oraz w archiwizacji wyników badań.

Założycielka i szefowa fundacji Łucja Bielec zapewniła, że jest to najnowocześniejszy i najlepszy cyfrowy sprzęt diagnostyczny do mammografii. "W Polsce są tylko cztery cytomammobusy z cyfrowymi mammografami, a na Podkarpaciu jest to pierwsza i jedyna przychodnia na kółkach, w której wykonuje się kompleksowe badania cytologiczne i mammograficzne, aż do postawienia diagnozy włącznie" – zaznaczyła Bielec.

Cytomammobus, w którym obecnie montowany i testowany jest nowy sprzęt, w lutym wyruszy w objazd po województwie podkarpackim, odwiedzi każdy powiat i gminę, zapraszając kobiety do cytologicznych i mammograficznych badań profilaktycznych.

Jak mówiła szefowa fundacji, jest to największy w kraju innowacyjny program badań profilaktycznych dla kobiet, a jego realizacja jest odpowiedzią na niedostateczny poziom świadomości mieszkanek Podkarpacia w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych oraz na niski poziom uczestnictwa kobiet w badaniach profilaktycznych, co w konsekwencji prowadzi – jak zauważyła Bielec – do wzrostu zachorowalności i umieralności na te nowotwory.

"Chcemy zachęcić kobiety do badania profilaktycznego, chcemy nauczyć je, że nie warto czekać aż choroba zacznie dawać objawy, że warto ją wykrywać we wczesnym stadium, bo wtedy jest duża szansa na wyleczenie. Liczymy, że dzięki projektowi zwiększy się świadomość kobiet, które zmienią swoje zachowanie i zaczną się badać, by w porę wykryć raka piersi i raka szyjki macicy. Chodzi przecież o to, aby rak przestał wreszcie zabijać" – dodała Bielec.

Objazd cytomammobusu rozpocznie się od miejscowości powiatu mieleckiego.

Wraz z badaniami cytologicznymi i mammograficznymi organizowane będą także specjalistyczne warsztaty edukacyjne: dla kobiet w wieku 50-67 lat na temat wczesnego wykrywania raka piersi, a dla kobiet w wieku 25-59 lat - wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.

Warsztaty przeprowadzą lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i położne, którzy przeszli szkolenie w ramach projektu. Będą uczyć kobiety, jak zapobiegać chorobom i korzystać z badań profilaktycznych, a także jak prowadzić zdrowy styl życia.

Szefowa fundacji powiedziała, że obecnie przeszkolonych zostało 8 lekarzy i 6 położnych. Kolejne szkolenia będą odbywać się na bieżąco. Docelowo fundacja wyszkoli po 120 lekarzy i położnych, którzy z kolei będą prowadzić warsztaty edukacyjne dla kobiet do 2025 roku.