Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Podkarpacie: Zimowe cięcie, białe klasyki i ABC produkcji wina

Podkarpacie: Zimowe cięcie, białe klasyki i ABC produkcji wina
Omawiano m.in. schemat produkcji win białych, różowych i czerwonych. (Fot. Thinkstock)
Przycinanie krzewów w Winnicy Jasło i na Rondzie Solidarności, wykłady na temat cięcia i formowania krzewów winorośli - to był kolejny udany zjazd słuchaczy Studium Praktycznego Winiarstwa.

Pierwszy dzień 3. Zjazdu Studium Praktycznego Winiarstwa 2018 poświęcony był omówieniu sposobów cięcia i formowania krzewów winorośli.  "Umiejętne cięcie i formowanie krzewów pozwala nie tylko zapanować nad  ekspansywnym wzrostem winorośli. Stosując odpowiednie dla danej odmiany formy, możemy osiągnąć jak najlepszy surowiec do produkcji wina" – podkreśla Roman Myśliwiec, założyciel Fundacji Galicja Vitis.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, drugi dzień w całości poświęcony miał być na praktyczną naukę cięcia krzewów winorośli. Ze względu na zbyt mroźną aurę zmieniono jednak nieco przyjęty program, przenosząc wybrane zajęcia między sąsiednimi zjazdami. Zaplanowane wcześniej na całą niedzielę ćwiczenia praktyczne w winnicy poprzedziły czterogodzinne zajęcia wykładowe, podczas których omówiony został podstawowy schemat produkcji win białych, różowych i czerwonych oraz ochrona winorośli przed mrozami i przymrozkami.

"Wykład wprowadzający do tematu produkcji wina przygotować miał naszych słuchaczy do pogłębienia tego tematu w trakcie kolejnych zajęć w ramach Studium Praktycznego Winiarstwa. Dobrze przygotowani przez naszych wykładowców, we wrześniu i październiku  będą mogli przećwiczyć teorię przygotowując samodzielnie swoje wina dyplomowe" – zaznacza Myśliwiec.

Zajęcia praktyczne odbyły się w Winnicy Jasło i na Rondzie Solidarności.

"Nasi tegoroczni słuchacze po raz pierwszy byli w Winnicy Jasło, którą opiekuje się nasza Fundacja i która jest poletkiem dydaktycznym Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem położenia winnicy i innowacyjnego pomysłu władz samorządowych Jasła" - mówi Ewa Wawro, prezes Fundacji Galicja Vitis. W ramach nauki zimowego cięcia słuchacze przycięli krzewy winorośli rosnące na Rondzie Solidarności.

Słuchacze PAW nie marnują czasu, dlatego sobotnie wieczory pomiędzy zajęciami obowiązkowymi poświęcają na naukę oceny i degustacji wina. Tym razem w ramach degustacji porównawczej różnych win z danej odmiany omawiali charakterystyczne cechy białych klasyków: chardonnay, pinot gris, sauvignon blanc, rieslinga, traminera, muscata, furminta.

Następny zjazd SPW 2018 poświęcony będzie organizacji i ekonomice nowoczesnego gospodarstwa winiarskiego oraz obowiązującym aspektom prawnym jego funkcjonowania.  Będzie też o tym, jaki wpływ na jakość i charakter wina ma jakość użytych do jego produkcji winogron.

Zajęcia wykładowe dostępne są także dla osób spoza grupy SWP 2018, a zasady uczestniczenia podane są na stronie www.akademiawina.org w zakładce szkolenia.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.