Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Poczta Polska rozpoczyna testy samochodów elektrycznych

Poczta Polska rozpoczyna testy samochodów elektrycznych
Listonosze w Polsce wkrótce będą mogli poruszać się na elektrycznych pojazdach. (Fot. Thinkstock)
Poczta Polska rozpoczyna testy dostawczych samochodów elektrycznych. Mają one na celu sprawdzenie w praktyce parametrów dostępnych obecnie na rynku pojazdów zasilanych prądem elektrycznym i wybranie docelowych, najbardziej korzystnych rozwiązań techniczno-użytkowych.

Jak poinformowano, "w ciągu najbliższych lat Poczta Polska chce stopniowo wymieniać swoją flotę na auta elektryczne". "Kluczowe w zakresie wprowadzania elektrycznych samochodów są ekologia oraz koszt eksploatacji" - można przeczytać w komunikacie. Poczta wskazała, że będą to "pierwsze w Polsce, na taką skalę, testy dostawczych pojazdów elektrycznych".

Jak dodaje, cytowany w komunikacie prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, spółka chce "w ruchu ulicznym sprawdzić, czy elektryczne samochody dostawcze spełnią oczekiwania Poczty Polskiej". "Będą je testowali listonosze, kurierzy i kierowcy rozwożący materiał do placówek. Zatrudniamy ok. 80 tysięcy pracowników w całym kraju, ok. 25 tys. to listonosze" - poinformował.

Zdaniem prezesa, "daje to duże możliwości zastosowania pojazdów elektrycznych".

Do współpracy zostali zaproszeni producenci obecni na polskim rynku, którzy w swojej ofercie mają obecnie auta o ładowności do 800 kg z homologacją do poruszania się po drogach. Pierwszy etap testów obejmie dwadzieścia egzemplarzy ośmiu różnych modeli. W 2018 roku w planach jest przetestowanie ok. 50 pojazdów elektrycznych.

W teście elektrycznych samochodów dostawczych zorganizowanym przez Pocztę Polską wezmą udział następujące marki: Renault, Nissan, Zeppelin Goupil, Melex, Citroen, Peugeot, KOMEL (konwertyk Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych).

Kierowcy Poczty Polskiej do końca czerwca będą sprawdzać m.in. ładowność, sposób ładowania akumulatorów oraz możliwą do przejechania liczbę kilometrów. Wyliczone zostaną również potencjalne oszczędności finansowe wynikające z wymiany floty na samochody zasilane alternatywnymi źródłami energii. Testowane samochody będzie można zobaczyć na ulicach Poznania, Warszawy, Rzeszowa, Białegostoku, Krakowa, Lublina, Łodzi, Gdańska, Wrocławia oraz Katowic. Oprócz aut przetestowane również będą różne rodzaje ładowarek i stacji ładowania.

Poczta Polska w przesłanej informacji zauważyła, że "samochody elektryczne wykorzystuje już m.in. Royal Mail w Wielkiej Brytanii, Deutsche Post DHL w Niemczech oraz Grupa La Poste we Francji".