Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Pionowe lądowanie nowych F-35 w Wielkiej Brytanii

Cztery nowe myśliwce RAF F-35 Lightning wylądowały wczoraj w Wielkiej Brytanii.

Maszyny leciały prawie 5 tys. km z bazy amerykańskiego korpusu piechoty morskiej w Karolinie Południowej. Swoją ponaddźwiękową podróż zakończyły w Markham w hrabstwie Norfolk, gdzie pozostaną do końca grudnia.

Przelot nad Atlantykiem odbył się w asyście trzech maszyn A330MRTT Voyager, przy pomocy których realizowano tankowanie w powietrzu - informuje BBC.

F-35 B miały lecieć do Wielkiej Brytanii w środę, ale misja została przełożona z powodu niesprzyjających warunków pogodowych.

Wielozadaniowe maszyny bojowe zostały zaprojektowane w celu bazowania na lotniskowcach i okrętach desantowych brytyjskiej Royal Navy. Samoloty charakteryzują się skróconym startem i możliwością pionowego lądowania. 

Jeden taki samolot kosztuje 92 miliony funtów. Brytyjskie wojsko zobowiązało się do zakupu 138 sztuk F-35 B od firmy lotniczej Lockheed Martin.

Pięć kolejnych samolotów F-35 pojawi się w bazie RAF w Marham w lipcu.

Zgodnie z danymi Lockheed Martin, na świecie operuje obecnie ok. 300 maszyn F-35, które wylatały ponad 140 tys. godzin. Rozmieszczone są one w 15 bazach na świecie.