Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Oto światowa stolica sauny!

Oto światowa stolica sauny!
Sauna fińska cieszy się popularnością na całym świecie. (Fot. Thinkstock)
W Tampere i jego okolicach jest najwięcej publicznie dostępnych saun, a ich poziom jest wysoki - oceniło, nadając tytuł stolicy sauny, Fińskie Towarzystwo Sauny oraz międzynarodowe stowarzyszenie ISA, promujące kulturę sauny.

Jak przyznał przewodniczący Fińskiego Towarzystwa Sauny Tuomas Lehtonen, „Tampere jest znane w całym kraju z wielu saun wysokiej jakości, które zaspokajają potrzeby nawet najbardziej wymagających miłośników sauny i dobrej pary”. Dodał, że długofalowa i ukierunkowana praca miejskich miłośników sauny przyczyniła się do tego, że kultura sauny w Tampere jest „tętniąca życiem, barwna i witalna".

Także międzynarodowa społeczność doceniło pozycję Tampere – ponad 30 członków z różnych stron świata odwiedziło fińskie sauny w Tampere i potwierdziło ich szczególnie wysoki poziom. Podniesienie rangi kultury sauny w Tampere zaczęło się, gdy w mieście i jego okolicach powstało 20 publicznych saun dostępnych dla każdego.

O nadaniu honorowego tytułu miastu Tampere poinformowano w najstarszej i wciąż działającej miejskiej saunie Rajaporti, która powstała na początku XX w. W obecności zastępcy burmistrza miasta Anny-Kaisy Heinaemaeki odsłonięto pamiątkową tablicę. Każda z miejskich saun w Tampere otrzyma własną tablicę upamiętniającą nadanie tytułu.

„Tampere jest unikalnym miastem nad jeziorem, w którym zróżnicowana przyroda i charakterystyczne tętniące życiem środowisko miejskie stykają się ze sobą. Sauny są ich ważną częścią” - przyznała zastępca burmistrza.

Na stronie internetowej „saunacapital.fi” można znaleźć publicznie miejsca do saunowania w Tampere. Są tam także informacje o kulturze i historii sauny, a także o jej zdrowotnych korzyściach.

W planach jest także budowa w centrum miasta tradycyjnej sauny dymnej opalanej drewnem. W takich saunach, popularnych nad jeziorami, nie ma komina, a dym rozprzestrzenia się prosto do łaźni i uchodzi np. przez lufcik. Z inicjatywą otwarcia takiej sauny wystąpił krajowy klub sauny dymnej.